Euro
15.5503
0.09%
Dolar
13.7635
0.33%
Altın
789.82
0.42%
Borsa
1.916
0.27%
Bitcoin
723.963
-1.31%
12ºC
İstanbul
Güneşli 12 C

  Mehmet Görmez AİHM'in kararını değerlendirdi

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez, AİHM'in "zorunlu din dersi" kararına ilişkin, "Zorunlu din eğitimi ile zorunlu din kültürü derslerini birbirinden ayırmak gerek." dedi.
  • 18.09.2014 - 13:43
  Mehmet Görmez AİHM'in kararını değerlendirdi

  Mehmet Görmez AİHM in kararını değerlendirdi #1

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan işbirliği protokolü töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, AİHM'in "zorunlu din dersi" kararına ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Görmez, mahkemeye müracaatın ilk safhasından itibaren konuyu şahsen takip ettiğini vurguladı.

  "ZORUNLU DİN EĞİTİMİ İLE DİN KÜLTÜRÜ DERSİNİ AYIRMAK GEREK"

  Mahkemenin gerekçeli kararını henüz görmediğini belirten Görmez, şunları söyledi: "Zorunlu din eğitimi ile zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini birbirinden ayırmak gerekiyor. Eğer bu birbirinden iyi ayırt edildiği zaman, Avrupa ülkelerinde de çok örnekleri olduğu için bu konuda herhangi bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Bu sorun din dersinin veya din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olup olmaması değildir. Çünkü batıda da pekçok ülkede zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri vardır. AİHM'in zannediyorum gördüğü sorun, zorunlu din eğitimi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zımnen de olsa birbirine karıştırılmasından kaynaklanmaktadır. İnanıyorum ki eğitimciler bunu çok iyi tefrik ettikleri zaman böyle bir sorun yaşanmayacaktır."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir