Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.865
0.17%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Mehmet Görmez paralel yapıyı eleştirdi

  Paralel yapıyla ilgili net konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kırk yıllık bir emeği, kuru bir güç tutkusu adına heba ettiklerini söyledi.
  • 12.09.2014 - 07:56
  Mehmet Görmez paralel yapıyı eleştirdi

  Mehmet Görmez paralel yapıyı eleştirdi #1

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, zekat, sadaka ve halkın yardımlarıyla 40 yıldan beri yardım toplayan paralel yapıyla ilgili olarak "Kırk yıllık bir emekten sonra bütün bunları kuru bir güç tutkusu adına ve uluslararası siyasete müdahale adına heba ettiği zaman, bütün o insanların hukukunu da çiğnemiş olur" dedi. TRT Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Görmez, özetle şöyle dedi:

  "KIRK YILLIK EMEĞİ KUR GÜÇ HIRSINA HEBA ETTİLER"

  Bu son konunun (Paralel Yapı) bir siyasi bir de hukuki boyutu var. O bizi ilgilendirmiyor. Hukuk, siyaset çerçevesinde o çözülecektir. Ama bu topraklarda bu tartışmanın bir de dini ve ahlaki boyutu vardır. Biz daha çok bu dini ve ahlaki boyutunun çok iyi konuşulması gerektiğini düşünüyoruz. Bir dini yapı ortaya çıkarken daha çok halka dayanır. Halkın zekatlarına, sadakalarına dayanır. Yardım, sadaka toplarken ne demişse sadece o çerçevede hizmetini yapacak. Kırk yıllık bir emekten sonra bütün bunları kuru bir güç tutkusu adına ve uluslararası siyasete müdahale adına heba ettiği zaman, bütün o insanların hukukunu da çiğnemiş olur. Sadece söylediğiniz yapı özelinde bunu söylemiyorum. Bütün dini yapılar için söylüyorum. Elbette hırsızlık kötü bir şeydir. Ancak milletin maneviyatını çalmak çok daha kötü bir şeydir.
  Son zamanlarda Türkiye'de mehdilik, mesihlik, rüyalar, peygamber ile görüşmeler üzerinden, haşa Cenab-ı Hak ile doğrudan iletişim kurmak üzerinden farklı bir din yorumu ihdas edilmektedir. Eğer siyasi bir mücadele, politik mücadele veriyorsa bütün bu politik mücadeleyi bu tür yanlış dini temeller üzerine kurmak doğru değildir. Görmez Ruhban Okulu'nun açılmasının da siyasi bir konu olduğunu söyledi.

  "AYASOFYA MÜZE DEĞİL MABETTİR"

  Görmez, Ayasofya ile ilgili olarak da, "Ayasofya, bu milletin, bu medeniyetin, bu tarihin aslında bütün dünyada önemli olan sembolik değeri çok yüksek olan bir İslam mabedidir. Müze değildir. Ayasofya kilise değildir. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet'in hatta bütün Müslümanların ortak bir mabedidir" dedi. Görmez, cemevleriyle ilgili olarak da, "Cemevi, Cemevi'dir. Tarihte hangi fonksiyonu icra etmişse bugün de aynı fonksiyonu özgürce ifade etmeye devam etmeli" şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir