Dolar
6.7444
0.284%
Euro
7.3909
0.0013%
Altın
1712.28
0.0894%
Borsa
103024.34
0%
G. Altın
370.835
0.6017%
Bitcoin
59621.73
-0.7614%
14ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 14 C

  Mehmet Görmez'den Mescid'i Aksa'da cuma hutbesi

  Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mescid-i Aksa'da on binlerce Müslüman'a tarihi bir cuma hutbesi verdi.
  • AA
  • 15.05.2015 - 17:04

  Mehmet Görmez'den Mescid'i Aksa'da cuma hutbesi

  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Kudüs'ü ziyaret eden ilk Diyanet İşleri Başkanı olan Prof. Dr. Mehmet Görmez, Arap ülkelerinde yarın idrak edilecek Miraç Kandili dolayısıyla geldiği Kudüs'te, cuma namazını kıldırdığı Mescid-i Aksa'da Müslümanların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

  MESCİD-İ AKSA'DA CUMA HUTBESİ

  Cuma hutbesi için minbere çıkan Görmez, Aksa'da on binlerce Müslüman'a hitap etti.

  Hutbede, Birinci Dünya Savaşı ile 1917'de İngiliz askerlerinin Kudüs'e girmesinin ardından, yüzlerce yıl burayı Osmanlı yönetimi altında idare eden Türklerin şehri terk ettiğini hatırlatan Görmez, "Osmanlıların Kudüs'ü terk etmesinin ardından şehri işgal eden İngiliz ordusu ile büyük problemler silsilesi başladı. Yahudilerin 1967 yılında Kudüs'ü ele geçirmesinin ardından da şehir, her çeşit ihlal ve hırsızlığa sahne oldu. Aynı zamanda Mescid-i Aksa'yı tehdit eden kazılar da başladı" dedi.

  Mehmet Görmez'den Mescid'i Aksa'da cuma hutbesi İZLE

  "SİZİ İNCİTEN, BİZİ DE İNCİTİR"

  "Kudüslü kardeşlerimiz, maruz kaldıkları bu zulümle yaşamaya devam edemezler" ifadesini kullanan Görmez, şöyle devam etti:

  "Türkiye'deki kardeşlerinizin, özellikle de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, sizleri desteklemek ve zulmü sonlandırmak gibi bir sorumluluğu var. Bu ziyaret, sizin yanınızda olduğumuzun göstergelerinden sadece birisi. Sizi inciten, bizi de incitir. İhtiyacınız olan her şeyi size sağlamak bizim görevimiz."

  "Kudüslü kardeşlerimiz, asırlardır zulümlere, işkencelere, katliamlara maruz kaldı, zorla yerinden edildi" diyen Görmez, şunları söyledi:

  "Bu topraklarda yaşayanlar, İslamiyet'in hakim olduğu dönemler dışında din özgürlüğü, güvenlik, ekonomik istikrar ve siyasi adalete kavuşamadılar. Kudüs, Halife Ömer ibn el-Hattab (r.a), Emeviler, Abbasiler, Eyyübiler, Memlukler ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde, İslam yasaları altında güven, adalet ve barışla yönetilmiştir."

  OSMANLI DÖNEMİ'NDE KUDÜS

  Osmanlı İmparatorluğu'nun, Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Kubbet-us Sahra ve diğer kutsal mekanlardaki miraslara verdiği değerden dolayı, şehrin etrafını muhkem surlarla çevirdiğini, kaleler inşa ettiğini ve şehri her yönden güçlendirdiğini ifade eden Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Kudüs'e 28 Aralık 1516'da kan dökmeden ve barış içinde giren Osmanlı Sultanı Yavuz Selim, gayri müslimlere daha önce sağlanan ayrıcalıkları ve hakları da aynen muhafaza etti. Kudüs'teki Hristiyan halkın, kiliselerinde özgürce ibadet edebilmelerini güvence altına alan Yavuz Sultan Selim, şehirdeki Ortodoks Ermenilerin Memlukler döneminde yaşadıkları gibi yaşamalarını sağlamak için 'fermanlar' yayımlattı."


  Kudüs kadısı tarafından yayımlanan söz konusu fermanlarda gayrimüslimlerin tüm haklarının korunduğunu ve bunların suistimal edilmesinin önüne geçildiğini belirten Görmez, şöyle devam etti:

  "Hz. Ömer döneminde Hristiyan ve Yahudilerin hak ve sorumluluklarını gözetmek üzere çıkartılan yasaya dayanan Osmanlı fermanı, 'Başkalarının haklarına saldırmadıkları ve barışçıl davrandıkları sürece, farklı dinlere mensup tüm Kudüs halkının güvenlik ve refahını garanti altına almaktaydı."

  Görmez ayrıca, Osmanlı İmparatorluğu'nun, şehrin birçok yerinde inşa, imar, restorasyon ve yenileme çalışmalarında bulunduğunun da unutmamaması gerektiğini sözlerine ekledi.

  "NAMAZ KILDIRIRKEN DİZLERİM TİTREDİ"

  Öte yandan, Görmez, Mescid-i Aksa'da cuma namazını kıldırırken "dizlerinin titrediğini" söyledi. Türk hafızlar, Musa Esatoğlu ve Mehmet Bilir de cuma namazı öncesinde Kur'an-ı Kerim'den sureler okudu.

  Ayrıca Görmez, cuma namazı öncesinde Kudüs Vakıflar Müdürü Azzam el-Hatip ve Mescid-i Aksa Vakfı Başkanı Abdulazim Salhab ile bir araya geldi.

  Görüş Bildir