Petrol
79.2
-0.19%
Euro
19.4983
-0.07%
Dolar
18.6341
0.00%
Altın
1.062
0.09%
Borsa
5000
-0.85%
Bitcoin
321.896
-0.43%
8ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 8 C

  Mehmet Görmez'den Papa Francisco'ya özel mektuplar

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Papa Francisco'ya tarihi anlamı büyük mektuplar hediye etti.
  • 29.11.2014 - 14:01
  Mehmet Görmez'den Papa Francisco'ya özel mektuplar

  papa

  Papa Francisco’nun 28 Kasım 2014 tarihli Türkiye ziyaretinde, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından, kendisine çok özel hediyeler verildi.

  MEKTUPLARIN HİKAYESİ

  1903-1914 yılları arasında papalık yapmış, asıl adı Giuseppe Melchiorre Sarto olan, Onuncu Pius tarafından 34.Osmanlı Padişahı ve 113.İslam Halifesi II.Abdülhamid’e yazılan mektuplardır.

  Mektuplar Başbakanlık Osmanlı Arşivi Yıldız evrakı perakende kısmı name-i hümayunlar bölümünden çıkarılıp taranarak dijital ortamda Sufiyane’ye teslim edilmiştir. Baskı için yapımı yüz seneyi aşkın aharlı kağıtlar Hattat Mehmed Özçay’dan temin edilmiştir. Kağıtlar Hattat Tuğrakeş İsmail Hakkı Altunbezer'e ait olup terekesinden torunu vasıtası ile Mehmed Özçay’a geçmiştir.

  Mehmet Görmez den Papa Francisco ya özel mektuplar #2

  Yazıldığı döneme ait kağıtlara baskısı yapılan bu iki mektup, atölyemizde çerçeve içerisine yerleştirilirken asitsiz bant ve paspartu kullanılmıştır. Çerçevesi el varağı ahşap çerçeve olup, müze cam kullanılmıştır.

  SOLDAKİ MEKTUP

  ''Layık olmadığım halde Allah'ın lütfu ile Papalık makamına gelmiş bulunuyorum. Bütün güzel vasıflar kendisinde bulunan Yüce Padişah'ın, Papalık Makamı'na karşı gösterdikleri dostluk duyguları tarafımızdan anlaşılarak takdir edilmektedir. [Bu makâma] seçilmemizi zatlarına bildirmemizin kendilerini memnun edeceğini ve selefime gösterilmiş olan duyguların hakkımda da karşılıksız olarak gösterileceğini kuvvetle ümid etmekteyim.

  Ulu Padişah ile yüce hanedanının sonsuz lütuflarına mazhariyetimi ve aramızdaki samimi dostluk bağlarının devamını Allah'dan dilerim.''

  Mehmet Görmez den Papa Francisco ya özel mektuplar #3

  Mehmet Görmez den Papa Francisco ya özel mektuplar #4

  SAĞDAKİ MEKTUP

  ''Padişah Hazretlerinin iltifatlarını bildirir nâmelerini aldık. İşbu nâmeleri, Antakya Rum Melkit Patriği Siyril birâderimizin tarafımıza tebliğ ettiği hükümdarlık şefkatinin yeni bir delilidir. Adı geçen patrik huzurunuza çıkmaşerefine nail olduğunda, ne derece iltifata mazhar olduğunu haber verdikten başka, samimi teveccühlerinin memleketlerinde bulunan Katolik dostlarına şâmil olduğunu da bildirmiştir. Bunun için cihanı fetheden yüce cenaplarına şu güzel işaretlerden dolayı sonsuz teşekkürlerimizi arz eder ve yüce teveccühlerinin memleketlerindeki Katolikler hakkında gittikçe artması temennileri arkasından bahtiyarlıklarının tam olması, padişah Hazretlerinin nihayetsiz mutluluğu ve bahtının açık olması için dua ederiz.''

  Onuncu Pius

  Mehmet Görmez den Papa Francisco ya özel mektuplar #5  Görüş Bildir