Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
406.705
0.42%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Mehmet Şimşek ekonominin yeni yol haritasını açıkladı

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, orta vadeli programı açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 11.01.2016 - 11:08
  Mehmet Şimşek ekonominin yeni yol haritasını açıkladı

  Hükümet, önümüzdeki 3 yıl oyunca uygulanacak ekonomi politikalarına tam şeklini verdi. Mehmet Şimşek yeni orta vadeli programı açıkladı...

  Mehmet Şimşek ekonominin yeni yol haritasını açıkladı #1

  Şimşek'in konuşmasından satır başları;

  "Gelecek döneme para politikasındaki normalleşme damga vuracak.

  PETROL FİYATLARI

  Petrol fiyatlarındaki düşüş çok önemli. Emtia fiyatlarında da ciddi bir gerileme söz konusu. Bu gerileme 2014 yılının ikinci yarısında hızlanmıştır. Burada Çin de etkili olmuştur. Küresel ekonomide bir yavaşlama söz konusu.

  Mehmet Şimşek ekonominin yeni yol haritasını açıkladı İZLE

  OVP 2016 ENFLASYON HEDEFİ

  Enflasyonun yenidne 5-7 aralığına düşürmek için yeniden ciddi bir çalışma yapacağız.

  OVP CARİ AÇIK HEDEFİ

  Cari açıkta azalma eğitilim var orta vadede amacımız bu eğilimi korumak.

  OVP BÜYÜME HEDEFLERİ

  2015-2016 2015'in yüzde 4'lük büyümenin gerçekleşmesini hedefliyoruz. 2016 yılında ise yüzde 4.5'lik büyümü hedefi öngörüyoruz.

  SİYASİ BELİRSİZLİK YOK

  Türkiye'de siyasi bir belirsizlik yok. Küresel ekonomiye baktığımızda toparlanma yavaş olacak. Kürsel büyüme kriz seviyeleri öncesinin çok altında.

  ENFLASYON DÜŞÜK

  Avro Bölgesi'nde büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz. Enflasyona baktığımızda küresel anlamda enflasyon düşük seyretmekte. Avro bölgesinde ise enflasyon sıfıra yakın konumda.

  Türkiye'yi etkileyecek küresel ekonomik gündemde gelişmekte olan ekonomilerdeki yavaşlama çok önemlidir.  Düşük emtia fiyatları bizim için bir avantajdır.

  Amerika'da bir faiz artışının başındayız ama Japonya'da parasal genişlemenin başındayız. Çin ve Hindistan haricinde gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme kriz öncesinin çok altındadır.

  PETROL FİYATLARINDA DÜŞÜŞ

  Petrol fiyatlarındaki düşüş önem arz ediyor. Petrol fiyatları gerilemeye başlamış, OPEC'in kısıtlamaya gidememiş olmasından ciddi bir arz fazlası oluşmuş bu da fiyatları ciddi anlamda düşürmüştür. Bu durum petrol üreticisi ülkeleri etkilerken petrol ithal eden ülkeleri ise sevindirmiştir.

  NORMALLEŞME SÜRECİ

  Önümüzdeki döneme damgsını vuracak hususlardan bir tanesi para politikalarında yaşanancak normalleşme sürecidir.  2015 yılında gelişmekte olan ülkelerden 540 milyar dolar bir çıkış oldu.

  Orta Vadeli Program'da bizim için enflasyonu düşürmek çok önemli, Yüzde 5-7 aralığına ve yüzde 5'e çekmek istiyoruz. Kamu maliyesini güçlendirmek en büyük hedeflerimizden. OVP'ye baktığımızda belirsizlik ortamının azalacağını düşünüyoruz. Küresel büyümenin tecridi olarak ertması öngörülüyor. Ticaret ortaklarımızın büyümesi öngörülüyor. Burada özellikle Avrupa ön plana çıkıyor.

  JEOPOLİTİK GERGİNLİKLER

  Jeopolitik gerginliklerin azaltılması öngörülüyor. Finansal piyasalarda dalga boylarının bir miktar düşeceğini öngörüyoruz. FED'in atacağı adımlarının Türkiye ekonomisine etkisinin sınırlı olacağını öngörüyoruz. 2015'te büyümenin yüzde 4 olacağını öngörüyoruz. 2016'da ise büyüme hedefini yüzde 4,5'e çektik. 2017-2018 büyüme hedefimiz yüzde 5...

  DIŞ TALEPTE İYİLEŞME VAR

  Dış talepte ağırlıklı olarak Avrupa olmak üzere bir iyileşme öngörüyoruz.  OVP'de büyümeyi destekleyecek unsurlara yatırımlara ağırlık olacağını öngörüyoruz.  Cari işlemler açığına baktığımızda, 2015'te cari açık yüzde 4,4'e gerileyecek. Cari açıktaki düşüşün devam edeceğini öngörüyoruz.

  TASARRUF ORANI ARTIYOR

  Aldığımız tedbirler ile tasarruflar artmaya başlamıştır, daha da artmaya devam edecektir. Tasarruf oranı 2018'de yüzde 18 civarına ulaşacak. Küresel kriz sonrası 7 milyon vatandaşımıza iş sağlamamıza rağmen işsizlik halen artış içinde olduğunu görmekteyiz. 2015'te işsizlik yüzde 9,6'ya düşecek. 2015'te Merkezi Yönetim Bütçe Açığı yüzde 1,2 oldu.

  TÜRKİYE ÜST GELİR GRUBU ÜLKELER ARASINA GİRECEK

  Türkiye üst gelir grubu ülkeler arasına girecek. Amaç güçlü ve sürdürülebilir büyüme ve refaha ulaşılmasıdır. Yatırım ortamının iyileştirilmesi, teknoloji üretmeyi teşvik, ihtisas mahkemelerinin kurulması, noterlerin yeniden gözden geçirilmesi, siyasetin finansmanında şeffalık, kamu personel reformu, vize muafiyeti çalışmalarının tamamlanması gibi hususlar öne çıkıyor.

  * AR-GE paketini çalıştık, yakında meclise gidecek. Üretim paketi üzerinde şu an çalışmalarımız devam ediyor.

  * Reform programında eğitime ve işgücü verimliliğine özel bir vurgu yapıldı.

  * Kadınların işgücüne katılımı için tedbirler alındı ve alınmaya devam edecektir.

  * Türkiye'nin Orta Vadeli Programı'nda mali displin ve büyüme potansiyelinin artırılması, enflasyonun düşürülmesi ve cari açığın düşürülmesi öne çıkmaktadır."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir