Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Mehmet Şimşek'ten Ali Babacan'a övgü

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın büyük bir tecrübe olduğunu ve 'ne yapılıp edilip korunması gerekir' dedi.
  • 22.06.2014 - 16:13
  Mehmet Şimşek'ten Ali Babacan'a övgü

  Mehmet Şimşek'ten Ali Babacan'a övgü #1

  Kanal 7 'de Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi'nde konuşan Şimşek, "Ali Babacan gibi bir tecrübenin de ne yapılıp edilip korunması gerekiyor. Dışarıdan Türkiye'yi objektif olarak değerlendirenlerin de görüşü bu olur" dedi. Şimşek, kamu oyunda "vergi affı" olarak adlandırılan düzenlemenin sorulması üzerine, prensip olarak af ve af algısı uyandıran düzenlemelere karşı olduğunu söyledi. Düzenlemeye bakıldığında bunun af yerine yapılandırma olarak görülebileceğini belirten Şimşek, esnaf ve iş dünyasından bu yönde bir talep olduğunu ifade etti. Bunun yeni olmadığını ve 1923'ten beri yapıldığını kaydeden Şimşek, bu durumun vergi uyumunu bozduğunu ve vergisini ödeyen vatandaşlarda da adaletsizlik duygusu uyandırdığını dile getirdi. Şimşek, kalıcı bir mekanizma ile de bu sorunun kökünden çözülebileceğinin altını çizdi.

  "ALİ BABACAN GİBİ BİR TECRÜBENİN KORUNMASI GEREKİYOR"

  Şimşek, 3 dönem kuralı noktasında herhangi bir risk olup olmadığının sorulması üzerine, AK Partinin bir prensip kararı olduğunu belirtti. "3 dönem kuralı"nın bulunmaz bir kural olduğunu vurgulayan Şimşek, "3 dönem kuralı, Başbakanımızı itibarsızlaştırma çalışmalarını da fos çıkartan bir uygulama. Bir taraftan diktatör, otoriter, güç bağımlısı diyorsunuz ama diğer taraftan Başbakanımız 3 dönem kuralını getiriyor ve uyguluyor. Bu anlamda prensibin korunması lazım" ifadelerini kullandı. Türkiye, ekonomik krizleri ve zorlu süreçleri iyi yönetmişse Ali Babacan'ın hakkının herkesten daha fazla olduğunu, rolünün herkesten büyük olduğunun altını çizen Şimşek, "Ali Babacan gibi bir tecrübenin de ne yapılıp edilip korunması gerekiyor. Dışarıdan Türkiye'yi objektif olarak değerlendirenlerin de görüşü bu olur. O nedenle 3 dönem kuralı dışarıdan Bakanlık yapmaya engel değil, dolayısıyla o hususlar değerlendirilebilir" değerlendirmesinde bulundu. Ali Babacan'ın isminin Başbakan adayı olarak da geçmesi üzerine Şimşek, "Piyasalar açısından, reformlar açısında son derece doğru bir kişilik. Türkiye ekonomideki sorunları ciddi bir tahribat yaşamadan atlattıysa, en başta Başbakanımızın da liderliği var ama ekonomi koordinasyonu noktasında Ali Babacan'ın katkısı inanılmaz büyüktür" diye konuştu.

  Görüş Bildir