Dolar
7.3341
0.0068%
Euro
8.6813
0.457%
Altın
1922.47
0.3355%
Borsa
1115.55
0.1229%
G. Altın
454.309
0.499%
Bitcoin
84234.45
-0.3969%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Mehmetçik'in 70 yıl önce yaptığı tatbikat

  Mehmetçik'in 70 yıl önce yaptığı tatbikat

  Türk askerinin 1940'lı yıllarda çıktığı tahmin edilen Ağrı Dağı tatbikatına ait görüntüler..
  • 05.01.2013 - 22:36
  Mehmetçik'in 70 yıl önce yaptığı tatbikat

  Mehmetçik in 70 yıl önce yaptığı tatbikat #1

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, 1980 ihtilaliyle devletin tozlu arşivlerine kaldırılan 600 bin metre filmi tabiri caizse ''ilmek ilmek işleyerek'' yeniden gün yüzüne çıkarıyor.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, restorasyonu tamamlanan görüntülerin bir kısmını ilk kez Anadolu Ajansı ile paylaştı.

  Kalkınma Bakanlığı'nın da desteklediği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle yürütülen ''Belgesel TV'' projesi çerçevesinde gün yüzüne çıkarılan görüntüler, Türkiye tarihine ışık tutuyor.

  Mehmetçik'in 70 yıl önce Ağrı Dağı'nda yaptığı tatbikat

  Mehmetçik'in 70 yıl önce yaptığı tatbikat

  Mehmetçik in 70 yıl önce yaptığı tatbikat #2

  GÖRÜNTÜLER KENDİNİ İMHA EDİYOR

  Çekildikleri dönemin teknolojisi sebebiyle makaradan çıkarıldığında patlayarak kendi kendini imha eden ve uzun uğraşlar sonucunda restore edilebilen filmlerden birisinde, Türk askerinin 1940'lı yıllarda çıktığı tahmin edilen Ağrı Dağı tatbikatına ait görüntüler yer alıyor.

  1980 ihtilalinin ardından devletin tozlu raflarına kaldırılırken sağlıklı olarak kayıt altına alınamadıkları için görüntüleri kimin çektiği, tatbikatı gerçekleştiren birlik, katılan askerlere ilişkin bilgiler, askerlerin sayısı ve tatbikatın gerçekleştirildiği tarih, henüz çalışmalar tamamlanmadığı için tam olarak bilinemiyor.

  SIRTLARINDA KABAN YERİNE CESARET VE YİĞİTLİKLE AĞRI DAĞINA ÇIKTILAR

  Şimdilik sadece Ağrı Dağı'na tatbikat gerçekleştiren bir grup subaya ait olduğu net olarak tespit edilen görüntüler, Mehmetçiğin vatan sevdasıyla dolu yüreğine soğuğun ve korkunun işlemediğini de bir kez daha gözler önüne seriyor.

  Ağrı Dağı'nın geçit vermeyen soğuğuna inat sırtlarına kaban yerine ''cesaret'' ve ''yiğitlik'' kuşanan bir grup Türk subayı, kazma, kürekle çıktıkları zorlu yolculukta mühimmatlarını da katır ve at sırtında zirveye taşıyor.

  Görüntülerde ellerinde tırmanırken kulladıkları sopalar ve tipiden korunmak için taktıkları kar gözlükleriyle ''bismillah'' diyerek yola çıkan Türk askeri, tüm zorluklara rağmen zirveye nasıl adım adım kararlılıkla ilerledikleri görülebiliyor.

  Mehmetçiğinin cesareti ve azminin bir kere daha gözler önüne serildiği görüntülerde, kaç gün sürdüğü bilinmeyen yolculuğun sonunda, bugün bile en usta dağcıların kolay kolay tırmanamadığı 4 mevsim karlarla kaplı Ağrı Dağı'nın zirvesine çıkan Mehmetçik, burada Türk bayrağını dalgalandırmanın gururunu yaşıyor.

  Mehmetçiğin inançla çıktığı zirveden yine aynı inançla ve gururla indiği görüntüler seyredenleri duygulandırıyor.

  Görüş Bildir