Petrol
111.4
2.17%
Euro
17.4937
-0.19%
Dolar
16.765
0.40%
Altın
973.81
0.40%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
326.251
1.89%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Melih Altınok: Uludere 2 komutanın başını yiyecek

  Mülkiye Müfettişleri raporu, Hava Kuvvetleri Komutanı ve Jandarma Komutanı'nı yerinden edebilir
  • 10.02.2012 - 12:59
  Melih Altınok: Uludere 2 komutanın başını yiyecek

  Melih Altınok: Uludere 2 komutanın başını yiyecek #1

  Uludere'de 34 sivilin hayatını kaybettiği olayla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

  Taraf yazarı Melih Altınok köşesinde, mülkiye müfettişlerinin hazırlayıp İçişleri Bakanlığı'na sunduğu raporun içeriğinin çok sert olduğunu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın raporun gereğini yapmaktan çekinmeyeceğini yazdı.

  Altınok, Uludere'de ciddi hata yapıldığını ortaya koyan Mülkiye Müfettişleri raporunun, Hava Kuvvetleri ve Jandarma Komutanı'nı da yerinden edebileceğini ileri sürdü.

  İşte Melih Altınok'un yazısının o kısmı:

  Uludere'de fatura netleşiyor

  Katliamın üzerinden geçen sürede, Uludere'ye de gidip olabildiğince çok kişiyle görüştüm, başkentte de olayın izini sürüyorum.

  Edindiğim bilgilere göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mülkiye müfettişlerinin hazırlayıp İçişleri Bakanlığı'na sunduğu ve içeriğinin "çok sert" olduğu ifade edilen raporunun gereğini yapmaktan imtina etmeyecek.

  Erdoğan'ın Meclis Uludere Heyeti'nin başındaki Ayhan Sefer Üstün'le, bölgeden dönüşü sonrası yaptığı ve olayı anlamak için başkana ısrarlı sorular yönelttiği toplantı da umut verici.

  İki Kuvvet Komutanı görevden alınabilir

  Hükümete yakın kaynaklar, Mülkiye müfettişlerinin yargısal süreci de etkileyecek sert raporu sonucunda iki Kuvvet Komutanı'nın (Hava Kuvvetleri ve Jandarma) görevden alınmasına kadar varabilecek yaptırımlardan söz ediyorlar.

  Mülkiye müfettişleri raporlarında, karar alma aşamasında gelen farklı istihbaratlarla oluşturulan teknik analiz raporlarına dair ciddi şüphelerin yer aldığını ve yüksek rütbeli subaylara işaret edildiğini belirtiyorlar.

  Umarız ki, artık Bakanlık'ta olan bu raporun, bizzat Başbakan Erdoğan'ın dikkat çektiği Ankara'nın dehlizlerinde yumuşatılabileceğine dair kaygılar yersizdir.

  Çünkü, bu cesur ancak ötelenemeyecek adımın, hükümetin Uludere sonrası kamuoyunda yaşadığı azımsanmayacak prestij kaybını önemli ölçüde azaltacağından şüphe yok. Ama daha da önemlisi, Uludere provokasyonunda istihbaratıyla dahli olduğu iddia edilen MİT içerisindeki statükocu kanada ve Karargâhtaki Özel'in nüfuz alanı dışındaki kadrolara sert bir mesaj olabilir.

  Hükümetin, Sayın Arınç'ın "Bu olay çok profesyonelce bir yönlendirme ile meydana gelmiş gibi" sözleriyle ifade ettiği Uludere golünü, reform ve müzakere kalesinden çıkartmasının, daha sonra da atağa geçmesinin başka yolu yok.

  Kontratağın, açılımın toplumsal meşruiyeti oluşmuş, gecikmesinin nedeni ürkek olan adımlarıyla birlikte desteklenmesi de şart elbette.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir