Petrol
96.47
-0.07%
Euro
18.2344
-0.15%
Dolar
18.0824
0.02%
Altın
1.019
-0.21%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
416.811
-2.21%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Memurlardan vekillere Atatürk göndermesi

  Memurlar, gece yarısı emekli vekillere yapılan rekor zammı Atatürk’ün sözleri ile eleştirdiler.
  • 27.12.2011 - 18:38
  Memurlardan vekillere Atatürk göndermesi

  Memurlardan vekillere Atatürk göndermesi #1

  Milletvekillerine maaş tepkisi dinmiyor. Tüm Sağlık-Sen, hükümetin memura Bütçe Kanunu ile yüzde 3+3 zam verirken, bir gece baskınıyla milletvekili emeklilerine yüzde 60 zam yapılmasına tepki gösterdi.

  "UÇURUM 15 KATINA YÜKSELDİ"

  Tüm-Sağlık Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, emekli milletvekillerinin 4 bin 980 TL'lik maaşlarının 2012 yılında 8 bin 100 TL olacağını belirterek, maaşlarının da artık Başbakanlık Müsteşarı yerine Cumhurbaşkanı emekli aylığına endeksleneceğini söyledi. Erözgün, "Milletvekilleri bir gecede emekli maaşlarını 3 bin TL arttırdılar. Toplu Sözleşme yasası tasarısı daha meclisin gündemine bile gelmezken, Meclis TV kapatılarak gece yarısı kendi maaşlarına ve emekli milletvekili maaşlarına yapılan bu zam karşısında şok olduk. Vekil maaşları ile hekim dışı personeline ödenen ortalama 1300 TL arasında uçurum 15 katına yükseldi" dedi.

  ÖĞRETMEN MAAŞLARINI GEÇMESİN!

  Erözgün, "Vekil maaşlarında düzenleme yapılırken öneri ve görüşlerinin ne olduğunu sorduklarında, dönemin Başbakanına ve Maliye Bakanına 'sakın öğretmen maaşlarını geçmesin' talimatı veren Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile bu günkü T.B.M.M. nin yaklaşımını kamuoyunun takdirine bırakıyorum" dedi.

  Emekli vekil maaşlarının bir gecede 3 bin lira artırılırken, sağlık çalışanlarının emeklilikte çilesinin devam ettiğini belirten Erözgün, sağlık çalışanlarının döner sermayelerinin emekliliğe yansıtılmadığını vurguladı. Bu nedenle de emekli olduklarında aldıkları ücretin yüzde 50'sini kaybettiklerine dikkat çekti. "Geçinemeyeceğiz, diye ya emekli olamıyorlar ya da ikinci bir iş yapmak zorunda kalıyorlar" diyen Erözgün, emekliliğin sağlık çalışanları için yeni bir çile dönemi olduğunu söyledi.

  Erözgün, milyonlarca memur emekli dul ve yetim kendilerine yapılacak zam ile ilgili olan toplu sözleşme yasasını beklerken, vekillerin önce kendi maaşlarını düzenlemelerinin hoş olmadığını tekrarladı.

  15 MİLYON, 800 LİRANIN ALTI ÜCRETLE GEÇİNİYOR

  Tüm-Sağlık-Sen Başkanı Ergözgün, hekim dışı sağlık çalışanlarının 1300 TL, emeklilerinin ortalama 800 TL, asgari ücretin ise 650 TL civarında bulunduğu bir ülkede vekillere yapılan zamla oluşan kul hakkını vicdanlara havale etti. "Eğer 75 milyonluk ülkenin 15 milyonu 800 TL ve altında maaşa mahkûmken, 8 bin TL emekli maaşını gönül rahatlığı içinde yiyecek vekillerimiz varsa; onlara da bu dünyanın öteki tarafının da olduğunu hatırlatarak, komşusu aç iken tok yatanların kul hakkı ile mahşeri huzurda hesap vereceklerini hatırlatıyorum" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir