Dolar
6.8648
0.0539%
Euro
7.7606
0.1471%
Altın
1798.89
-0.2517%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
397.28
-0.1673%
Bitcoin
63635.68
-0.0741%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C
  Mesut Hakkı Caşın: Türkiye tetiği çekmeli

  Mesut Hakkı Caşın: Türkiye tetiği çekmeli

  Ortadoğu ve terör uzmanı olarak bilinen Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Musul'u ele geçiren IŞİD'e karşı Türkiye'nin ne yapması gerektiğini anlattı.
  • 12.06.2014 - 09:55
  Mesut Hakkı Caşın: Türkiye tetiği çekmeli

  Mesut Hakkı Caşın: Türkiye tetiği çekmeli #1

  ENSONHABER.com/DETAY HABER Ortadoğu ve terör uzmanı olarak bilinen Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, NTV canlı yayınına katıldı. Mesut Hakkı Caşın, Musul'da yaşananları ve Türkiye'nin rehine krizinde izlemesi gereken yolu değerlendirdi.

  Mesut Hakkı Caşın: Türkiye tetiği çekmeli İZLE

  "BÜYÜK BİR GÜÇ BOŞLUĞU ORTAYA ÇIKTI"

  Caşın, şunları söyledi;

  "Irak'ta bir güç boşluğu ortaya çıktı. Bu güç boşluğu nereden çıktı önce bir ona bakmak lazım. Bu bir anlık kesilecek bir hadise değil. Asıl mesele 1979'da İran İslam devrimiyle Afganistan'daki Sovyet devriminde birinci hareket böyle başlıyor. 1991 Körfez Savaşı'yla 2003 ABD'nin burada terörle mücadelesiyle devam etti. O zamanki Fransa Dışişleri Bakanı Birleşmiş Milletler'de şunları söyledi, "Irak''ta bir terör örgütü yok. Kimyasal silah da yok. Ey Amerika sen vurursan binlerce terörist olacak" dedi ve Obama bu askerlerini geri çekti. Ama 5 bin askerini kaybetti ve bölgede ciddi bir Amerikan karşıtlığına sebep verdi. 

  IŞİD: AVRUPALI İSLAMİ GRUPLARDAN GELEN ELİ TETİKLİ SAVAŞÇI

  IŞİD, meydanları ele geçiriyor. Bunlar belki de meydanlara dışarıdan adam getirecekler. Avrupalı İslami gruplardan gelen eli tetikli savaşçı adam. Taktikleri intihar saldırısı.. 

  "TÜRKİYE'NİN YAPMASI GEREKEN TETİĞİ ÇEKMEK"

  -Müzakere yapılabilir mi?

  Tahmin ediyorum, Davutoğlu'nun kriptolarından bunu anlıyoruz: "Zor bir mesele." Asıl mesele güvenliğin sağlanamaması. Peki burda biz ne yapacağız? Bizim öncelikle oradaki vatandaşlarımızı kurtarmamız lazım. Ve bizim büyük ölçüde ticari kaybımız var. Petrol boru hattımız kapanıyor.

  "IŞİD TÜRKİYE'Yİ IRAK'TAN ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR"

  IŞİD Türkiye'yi Irak'tan çıkarmaya çalışıyor. Türkiye tetiği çekmeli. Caydırıcılığını kullanmalı. IŞİD şunu da biliyor, Türkiye ciddi bir şekilde askeri operasyona hazır vaziyette. 

  "ZORDUR AMA OLABİLİR"

  -Maliki ile Barzani beraber olabilir mi?

  Zordur ama çıkarlar birlikte olunca yapabilirler.

  "BUNLAR 10 BİN KİŞİ BİLE DEĞİLLER"

  Bunlar 10-15 bin kişi bile değiller. Çok hızlı bir harekatla etkisiz hale getirilebilirler. Fakat halk desteği olacak. Ve en önemlisi Türkiye eğer bu harekattan başarısızlıkla çıkarsa ciddi bir prestij kaybına neden olur. Risklidir, çok hassastır"

  Görüş Bildir