Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
361.079
-1.27%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C
  Metehan Demir'den klavye silahşörlerine hatırlatma

  Metehan Demir'den klavye silahşörlerine hatırlatma

  Metehan Demir'den 'Asarız keseriz' diyen klavye silahşörlerine sözleşmeli er hatırlatması.
  • 26.03.2013 - 11:15

  Metehan Demir den klavye silahşörlerine hatırlatma #1

  BDP heyetinin İmralı'ya giderek Öcalan'la görüşmesi, çözüm sürecinde yeni bir sayfa açtı. İkinci heyetle gelen ve Nevruz'da Diyarbakır'da okunan Öcalan'ın mektubuyla Kürt sorununun siyasi çözümü yeniden hız kazandı.

  METEHAN DEMİR: "ASARIZ KESERİZ DİYEN KLAVYE SİLAHŞÖRLERİ.."

  Ancak bu durumdan rahatsız olanlar, sosyal medyada ''vur, kır, parçala'' naraları atmaya devam ediyor. Sosyal medyanın klavye kahramanlarına en iyi cevap sosyal medyayı en iyi kullanan gazetecilerden olan Metehan Demir'den geldi.  ''Asarız keseriz diyen klavye silahşörlerine: TSK'nın Güneydoğu için açtığı 3000 tl maaşlı 50 bin kadroya başvuru 2 yılda 2 bini bile bulmadı.'' diyen Demir, sözleşmeli er uygulamasının nasıl hayal kırıklığı yarattığına dikkat çekti. 

  İşte Demir'in o tweet'iMetehan Demir den klavye silahşörlerine hatırlatma #2SÖZLEŞMELİ ER PROJESİNE YENİ DÜZENLEME

  Hükümetin profesyonel orduya geçişin ilk adımı olarak geçen yıl uygulamaya koyduğu sözleşmeli er projesine, teşvik getirilen bir düzenleme hazırlandı. Yeterli sayıya ulaşılamayınca, yüzde 50'ye varan maaş artışı, sağlık hizmetlerinde düzeltme ve görevden ayrıldıktan sonra kamuda işe başlamada öncelik olanakları sağlayacak düzenleme hazırlandı.

  BİN 200 SÖZLEŞMELİ ER

  Geçen yıl gerçekleştirilen sözleşmeli er alımlarında sadece bin 517'si sözleşmeli er olabildi. Söz konusu adayların da bir kısmı eğitimler sırasında elendi. Ve sözleşmeli er sayısı bin 200'lere geriledi. Hükümet ile TSK sözleşmeli er sayısını artırmak ve sözleşmeli er statüsüne olan ilgiyi yükseltmek için yeni bir düzenleme yapmayı kararlaştırdı.

  3000 TL MAAŞ

  TSK bünyesinde sözleşmeli er olarak çalışacak mensupların maaşları artırılıyor. Ayrıca sağlık kriterleri de yumuşatılıyor. Yeni düzenleme ile sözleşmeli erlerin operasyon tazminatı ile alacakları ücretin 3 bin liraya geçmesi mümkün olacak.

  KRİTERLER YUMUŞUYOR

  Düzenlemede sözleşmeli er olabilmek için aranan boy, kilo ve sağlık gibi kriterlerde de değişikliğe gidilecek. Komando statüsünde görev yapan sözleşmeli erler ile geri hizmette görev yapar erlerin kriterleri farklı olacak. Düzenlemelerden halen görev yapan sözleşmeli erler de yararlanacak. Görev bitiminde kamuya geçmede özel hak tanınacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir