Euro
15.3131
0.46%
Dolar
13.4779
0.39%
Altın
797.2090
0.18%
Borsa
2,039.48
-0.13%
Bitcoin
567.699
-0.45%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Metin Feyzioğlu'ndan Sisi'ye idam etmeyin mektubu

  Feyzioğlu, Mursi'nin idamı ile ilgili, tarihi hatanın önlenmesi ve idam kararının uygulanmaması için çağrı yaptı.
  • Ajanslar
  • 21.06.2015 - 12:08
  Metin Feyzioğlu'ndan Sisi'ye idam etmeyin mektubu

  Metin Feyzioğlu ndan Sisi ye idam etmeyin mektubu #1

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, görevinden alınan Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında onanan idam kararının uygulanmaması için, darbeyle yönetime gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi’ye, ülkenin Ankara Büyükelçiliği'ne ve uluslararası hukuk birliklerine mektup yolladı.

  ORTAK TEPKİ ÇAĞRISI

  TBB’den dün yapılan açıklamaya göre Feyzioğlu, Mursi’nin casusluk davasında müebbet hapisle, hapishaneler baskını davasında idamla cezalandırılması nedeniyle Sisi, Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Hüseyin Elsaharty, Avrupa Barolar ve Hukuk Birlikleri Konseyi (CCBE), Uluslararası Avukatlar Birliği (UIA), Uluslararası Barolar Birliği (IBA) ile Avrupa Barolar Federasyonu'na (FBE) mektup gönderdi. Mektubunda, TBB’nin ölüm cezalarına ilişkin kaygı ve endişelerini aktaran Feyzioğlu, ortak tepki çağrısında bulundu.

  İŞBİRLİĞİ TALEP ETTİ

  Feyzioğlu, TBB Yönetim Kurulu ve 87 bin Türk avukat adına ölüm cezası hakkında duydukları derin kaygıya işaret ederek, daha önce yaptıkları çağrıdan beri konuyla ilgili hiçbir ilerleme olmadığını belirtti. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 3’üncü maddesindeki “yaşam hakkı” ilkesine inandıklarını, birliğin her durumda ölüm cezasına karşı olduğunu kaydeden Feyzioğlu, ortak tepki için hukuk birliklerinden işbirliği talep etti.

  İDAM CEZASI ONANMIŞTI

  3 Temmuz 2013’te darbeyle devrilen Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi ve 121 kişi, "Hamas’a istihbarat sağlamak" ve "cezaevinden firar etmek" davalarında idam cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, müftünün görüşünü aldıktan sonra salı günü Mursi hakkında ‘cezaevi baskınları’ davasında verilen idam cezasını onamıştı. Mursi’nin ‘casusluk’ suçlamasıyla çarptırıldığı idam cezası ömür boyu hapse çevrilmişti.


  Görüş Bildir