Petrol
111.27
1.99%
Euro
17.5343
-1.64%
Dolar
16.5393
-2.04%
Altın
969.08
-2.32%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
349.746
-3.27%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Mevlüt Çavuşoğlu: Küresel tehditlerle mücadele sürüyor

  Çavuşoğlu, uluslararası toplumun, son 20 yıldır yeni küresel tehditleri ve bunlarla mücadele etmenin yollarını tartıştığını söyledi.
  • Ajanslar
  • 14.01.2016 - 17:41
  Mevlüt Çavuşoğlu: Küresel tehditlerle mücadele sürüyor

  Mevlüt Çavuşoğlu: Küresel tehditlerle mücadele sürüyor #1

  8. Büyükelçiler konferansında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,İngiltere Dışişleri Bakanı Hammod'la ortak açıklama basın açıklaması yaptı. Çavuşoğlu, "Bugün maalesef ne uluslararası örgütler ne de ülkeler, insanlığın karşı karşıya kaldığı sınamalara çözüm üretme konusunda başarılı oldu" dedi.

  2015 YILINDA YAŞANAN HADİSELER..

  Terörizm, yoksulluk, aşırıcılık ve çevre sorunları gibi pek çok konuda binlerce toplantı yapıldığını, çok sayıda kitap ve makale yayımlandığını dile getiren Çavuşoğlu, "Bu sorunlarla mücadele ederken, tüm uluslararası aktörlerin işbirliği yapması gerektiği konusunda hep mutabık kaldık. Bu amaçla yeni mekanizmalar oluşturuldu, yeni kurumlar kuruldu ancak üzülerek ifade ediyoruz ki 2015 yılında yaşanan hadiseler, çeyrek yüzyıllık bir emeğin istediğimiz sonucu doğurmadığını görüyoruz. Bugün maalesef ne uluslararası örgütler ne de ülkeler, insanlığın karşı karşıya kaldığı sınamalara çözüm üretme konusunda başarılı oldu" diye konuştu.

  KİMİ DEVLETLER KENDİ VATANDAŞLARINA ZULMEDEN TERÖRİST ÖRGÜTLERE DÖNÜŞTÜ

  Türkiye'nin yakın çevresindeki bazı devletlerin terörizme yenik düştüğünü dile getiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Kimi devletler ise kendi vatandaşlarına zulmeden terörist örgütlere dönüştü. İç savaşların, milli sınırların dışına taştığına tanık oluyoruz. Bugün Suriye'deki durumun etkisi sadece komşu ülkelerle sınırlı değil, yavaş yavaş dünyaya yayılmaya başladı. Türkiye olarak bu krizlerin sebepleri ve muhtemel sonuçları konusunda uluslararası kamuoyunu zamanlıca uyardık. Suriye ve Irak'ta yaşananlara her seviyede dikkat çektik. Dünya çapında yaşanan yoksulluk ve adaletsizliği her platformda gündeme getirdik. Ne yazık ki bu çağrılarımız, göç dalgaları Avrupa'nın kapısına dayandığı zaman duyuldu. Haklı çıkmış olmaktan hiç de memnun değiliz. Bu krizleri doğuran koşullar, maalesef bugün de değişmedi. O nedenle 2016 yılında da aynı sorunlarla mücadele etmeye devam edeceğiz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir