Euro
10.3856
0.08%
Dolar
8.8808
0.12%
Altın
496.26
0.39%
Borsa
1.384
0%
Bitcoin
373.088
-1.04%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C
  MGK bildirisinde Iğdırlı köylülere takdir

  MGK bildirisinde Iğdırlı köylülere takdir

  Milli Güvenlik Kurulu tarihinde bir ilk: PKK'ya karşı koyan Iğdırlı köylülere takdir mesajı..
  • 20.10.2012 - 08:33

  MGK bildirisinde Iğdırlı köylülere takdir #1

  Milli Güvenlik Kurulu'ndan Suriye konusunda kararlılık vurgusu çıktı. 4 saat süren toplantının ardından yayımlanan bildiride “Uluslararası hukuk temelinde bütün tedbirler kararlılıkla alınacaktır" denildi. Kuruldan terör eylemlerine karşı dimdik duran öğretmenlere ve köylülere de tam destek geldi. MGK bildirisinde 'Bütün baskılara rağmen yöre halkının çocuklarını okullara göndermeye devam etmesi ile öğretmenlerin canları pahasına okullarına, halkımızın da öğretmenlerine sahip çıkması takdirle karşılanmıştır." ifadelerine yer verildi.

  MGK TARİHİNDE BİR İLK

  Bugüne kadarki MGK bildirilerinde tespitler, öngörüler ve planlanan hedeflerle ilgili kararlılık mesajları yer alırken MGK tarihinde ilk kez sivil unsurlara bir takdirb söz konusu oldu.

  YILIN 5. MGK'SI 4 SAAT SÜRDÜ

  Yılın 5'inci Milli Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki toplantı tam 4 sürdü. Gündem Suriye'nin Türkiye sınırına yönelik tacizleri ve terör olaylarıydı. Toplantının ardından yayınlanan bildiriye de bu iki konu damgasını vurdu.

  SURİYE KONUSUNDA KARARLILIK VURGUSU

  Suriye'ye yönelik tedbirlerin kararlılıkla alınacağı bildiride öne çıktı. MGK açıklamasında bu konuda, "Ulusal güvenliğimizin ve vatandaşlarımızın korunmasını en etkili şekilde sağlamak amacıyla uluslararası hukuk temelinde bütün tedbirleri almak ve uygulamak konusundaki kararlılığımız bir kez daha ifade edilmiştir. Başta terör unsurlarının Suriye'deki otorite boşluğunu istismar girişimleri olmak üzere ülkedeki çatışma ortamından kaynaklanan her türlü tehdit ve bunlara karşı alınabilecek önlemler tüm boyutları ile görüşülmüştür " denildi.

  IĞDIRLI KÖYLÜLER VE ÖĞRETMENLERE ÖZEL TAKDİR

  Iğdır'da teröristlerin okula saldırması ve köylülerin öğretmenlerin kaçırılmasına engel olması da kurulda masaya yatırıldı. Terör saldırılarına karşı birlik olan öğretmen ve köylülere MGK'dan destek çıktı. Bildiride bu konuda şu ifadeler yer aldı: “Terör örgütünce son günlerde bölgenin kalkınmasına hizmet edecek yatırımların ve ilim irfan yuvası okulların hedef alındığı eylemlerin terörün karanlık emellerini bir kere daha ortaya koyduğu vurgulanmıştır. Bütün baskılara rağmen yöre halkının çocuklarını okullara göndermeye devam etmesi ile öğretmenlerin canları pahasına okullarına, halkımızın da öğretmenlerine sahip çıkması takdirle karşılanmıştır."

  BİNALİ YILDIRIM'DAN SİBER SALDIRI BRİFİNGİ

  Toplantıya kurul üyesi olmayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Yıldırım, siber saldırılar konusunda kurula bilgi verdi. MGK bildirisinde bu konuyla ilgili olarak, “Küresel düzeyde ciddi boyutlara ulaşan siber tehdit ve bu tehdidin ülkemizin güvenliğine etkileri değerlendirilmiş, bu tür tehditlerin engellenmesi ve siber güvenliğimizin sağlanmasına yönelik ulusal düzeyde koordinasyon ve uluslararası düzeyde işbirliğinin gerekliliğine vurgu yapılmıştır” ifadeleri yer aldı. Irak'taki gelişmeler ve Türkiye'nin çevresindeki kara, deniz ve hava faaliyetleri kurulda ele alınan diğer konulardı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir