Euro
10.041
0.62%
Dolar
8.4783
0.87%
Altın
493.91
0.99%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
334.214
4.19%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 27 C

  MGK Gül'ün talimatı ile erkene alındı

  Cumhurbaşkanlığı seçim takvimini göz önünde bulundurarak ay sonundaki MGK toplantısının öne alınması talimatını veren Gül, 13 Ağustos Çarşamba günü Cumhurbaşkanı olarak son kez MGK’ya başkanlık edecek.
  • 08.08.2014 - 11:41
  MGK Gül'ün talimatı ile erkene alındı

  MGK Gül ün talimatı ile erkene alındı #1

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Cumhurbaşkanlığı seçim takviminin sıkıştırmasına mahkûm olmamak” adına önemli bir jest yaparak ağustos ayı sonunda yapılacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının iki hafta öne alınması talimatını verdi. 13 Ağustos Çarşamba günü toplanacak MGK, üç isim için veda niteliğinde olacak.

  VEDA EDECEKLER

  Gül, Cumhurbaşkanı olarak son kez MGK’ya başkanlık edecek ve bu toplantıyla kurul üyelerine veda etmiş olacak. İki turlu seçimde Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Başbakan Erdoğan da MGK’ya son kez başbakan sıfatıyla katılmış olacak. Erdoğan, ilk turda seçilse bile 13’ünde MGK’ya katılacağı için henüz Başbakanlık görevini bırakmamış olacak. Böylelikle Erdoğan’ın Çankaya’da devirteslim töreninin yapılacağı 28’ine kadar Başbakanlık koltuğundan ayrılmayacağı yorumları da yapılıyor. YAŞ kararıyla 30 Ağustos’ta görevini Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay’a devredip emekliye ayrılacak olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük de MGK’ya son kez katılmış olacak. Erdoğan, seçilirse bundan sonraki MGK toplantılarına Cumhurbaşkanı olarak başkanlık edecek.

  TAKVİM SIKIŞTIRMASIN

  Habertürk’e konuşan kaynaklar, MGK toplantısı takvimindeki değişikliğin gerekçesini şöyle açıkladı: “Normal şartlarda MGK toplantısının Ağustos ayı sonunda, 27-28’i gibi yapılması gerekiyordu ancak toplantının bu tarihe kalması durumunda bir sıkışıklık yaşanacaktı. Bu tarihlerde seçim süreci temposu artıyor. Seçim takviminin sıkıştırmasına mahkûm olmamak için Sayın Cumhurbaşkanı bu talimatı verdi. Sayın Cumhurbaşkanı bu toplantıya son kez başkanlık etmiş olacak. Sayın Başbakan da Cumhurbaşkanı seçilirse başbakan sıfatıyla son kez katılacak.” MGK’nın Gündemini Cumhurbaşkanı belirliyor. Bir veda toplantısı niteliğinde olan bu son MGK’da sıcak gündem maddelerinin de konuşulacağı ifade ediliyor. Bu kapsamda; çözüm süreci, Irak’ta yaşanan gelişmeler, IŞİD gerginliği ve alıkonulan Türk konsolosluk görevlilerinin durumu, devlet içinde paralel yapılanmayla mücadele, TSK’da yeniden yapılanma çalışmalarının ele alınacağı belirtiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir