Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.328
-0.46%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  MHP'den Gül'e Türköne tepkisi: Atama kasıtlı

  Oktay Vural: Sayın Cumhurbaşkanı Öcalan'ı da terörle mücadele yapan Özel Kuvvetlerin başına paşa yapsın..
  • 22.12.2011 - 17:50
  MHP'den Gül'e Türköne tepkisi: Atama kasıtlı

  MHP den Gül e Türköne tepkisi: Atama kasıtlı #1

  MHP grup Başkanvekili Oktay Vural, Atatürk Kültür Dil Tarih ve Yüksek Kurulu'na Mümtazer Türköne'nin "kasıtlı" olarak atandığını savunarak, "O zaman Sayın Cumhurbaşkanı Öcalan'ı da terörle mücadele yapan Özel Kuvvetlerin başına paşa olarak getirmek için bir atama kararnamesi yapar" dedi.

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ermeni soykırımını inkarın cezalandırılmasını öngören yasa tasarısının görüşmelerinden önce Fransa'daki görüşmelere katılan MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Halaçoğlu yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi verirken tasarının ne hükümet ne de bir parti tarafından sahiplenilmediğine dikkat çekti. Türkiye'nin gündeme getirdiği ortak tarih komisyonu kurulması önerinin bilinmemesinin Türkiye'nin büyük bir eksikliği olduğunu anlatan Halaçoğlu, sürecin bitmediğini Senato onayı sürecinde çalışmaların yoğunlaşarak devam etmesi gerektiğini belirtti.

  'ERMENİLERDEN ASIL FRANSA ÖZÜR DİLEMELİ'

  MHP Grup Başkanvekili Vural, Türkiye'nin teklif ettiği "tarih komisyonu kurulsun" önerisinin bilinmemesini, "Fransız kalmışlar" diye eleştirdi. Vural şunları söyledi:
  "Fransa'nın Ermenilerden özür dilemesi gerektiği tasarısını geçirmeleri daha uygun olur. Çünkü Ermeni olayları yaşandığında tahriki yapan Fransa'dır. Ermenilerden onlar özür dilemeli. Bizden beklenti içinde olacaklarına Fransızlar olarak kendilerini nasıl kullanıp yüzüstü bıraktıklarını utancını kendileri yaşasınlar. Ermeni olaylarının yaşanmasının bir numaralı müsebbibi Fransa olduğuna göre bu tasarıyı değiştirerek Fransa savaş sırasında Ermenileri tahrik edip kullandığı için Ermenilerden özür diler" diye bir kanun geçirirse daha iyi olacaktır."

  Halaçoğlu, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili Türk Tarih Kurumu Başkanlığı döneminde ABD'den Rus arşivlerine 100 binin üzerinde belge topladıklarını, bazı ülkelerdeki Ermeni nüfusuyla ilgili belgelerin de "öldürüldü denilen Ermenilerin ölmediğini" gösterdiğini söyledi. Halaçoğlu Türkiye'deki bazı Ermenilerin de Fransız askeri kıyafetleri giydirilip savaştığıyla ilgili de fotoğraflar gösterdi.

  Halaçoğlu'nun anlatımlarından sonra söz alan Vural, tarih önünde suçu olan Fransa'nın bu tasarılarla suçunu örtmek istediğini ileri sürerek "Eğer namusu, gücü varsa buradaki hesabı vermesi gereken Fransa'dır. Tazminatı ödemesi gereken, özür de dilemesi gereken Fransa'nın kendi kirli kara tarihidir. O gün Osmanlı'ya karşı giriştiği komplolarda Ermenileri kullanan Fransa'nın ta kendisidir. Kendi tarihine bakmaya yüzü olmayanların bizim tarihimize kara çalmaya hakkı da haddi de yoktur" dedi.

  '1 YIL HAPİS CEZASINI BEN GÖZE ALIYORUM'

  Halaçoğlu'na yasanın çıkması durumunda ne yapacakları soruldu. Halaçoğlu, Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarının bu yasa kabul edilirse "soykırım olmamıştır" ifadesini kullanması gerektiğini kendisinin de kullanmayı düşündüğünü söyledi. Yasanın çıkması durumunda verilecek 45 bin avro para cezanın karşılanmasında Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve milletinin katkısı olduğuna inandığını söyleyen Halaçoğlu, "1 yıl hapis cezasını ben göze alıyorum" dedi. Halaçoğlu, Sarkozy'nin 100 bin Ermeni oyuna muhtaç olduğu ve Türklere antipatisi olduğu için bu işleri yaptığını ileri sürerek, Sarkozy'nin aslında Macaristan göçmeni olduğunu daha sonra Fransa vatandaşı olduğunu söyledi. Halaçoğlu, batı dünyasının kendi ülkesinde ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına örnek teşkil edecek bu yasayı çıkarması durumunda ortaçağ engizisyon mahkemelerini kurmuş olacağını savundu. Soykırım iddialarının mahkemelerce tespit edilip kabul edilebileceğini belirterek Cezayir'le ilgili soykırım iddialarında da Meclis yerine mahkemelerin karar vermesi gerektiğini, yoksa Fransa'ya yönelik ifade özgürlüğü eleştirileriyle zıt duruma düşeceklerini savundu.

  'ÖCALAN'I DA ÖZEL KUVVETLERİN BAŞINA GETİRSİN'

  Atatürk Kültür Dil Tarih ve Yüksek Kurulu'na Mümtazer Türköne'nin atanması soruldu. KHK ile çıkan yasayı askerin çıkardığı yasadan daha kötü olarak nitelendiren Halaçoğlu, atamaları da siyasete bulaşmış isimlerin atanmasının bilimsel çalışmaların güvenilirliğini zedeleyeceğini, kurumun siyasallaşmasına neden olacağını belirterek eleştirdi.

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türköne'nin atanmasının "kasıtlı" ve "siyasal amaçlarla kullanmak" amaçlı olduğunu savundu. Atatürk'ten "adam" diye bahseden kişinin bu kuruma atanmasının kabul edilemeyeceğini savunan Vural, CHP'li bir siyasetçinin eşinin de atanarak "denge gözetiliyor" gibi yapıldığını ileri sürdü. Vural, "Böyle şey olur mu? O zaman Sayın Cumhurbaşkanı İmralı canisi Öcalan'ı da terörle mücadele yapan Özel Kuvvetlerin başına paşa olarak getirmek için bir atama kararnamesi yapar" dedi.

  Vural, Başbakan Erdoğan'ın milletvekili adayı olmasına onay vermediği Türköne'nin Cumhurbaşkanı'nın bu üyeliğe atamasının da AKP içindeki güç rekabetinin bir sonucu olduğunu ileri sürdü.

   


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir