Petrol
96.38
1.54%
Euro
18.2966
0.30%
Dolar
17.9407
0.16%
Altın
1.031
0.82%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
430.542
3.47%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Milli Güvenlik Kurulu Bildirisi yayınlandı

  Milli Güvenlik Kurulu Bildirisi yayınlandı

  Paralel yapılanmanın da konuşulduğu Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı yaklaşık 6 saat sürdü.
  • 30.04.2014 - 20:55

  Milli Güvenlik Kurulu Bildirisi yayınlandı #1

  Halkın huzurunu ve ülkenin güvenliğini ilgilendiren hususların ayrıntılı olarak görüşüldüğü belirtilen bildiride, "Ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanlamalar ve bunlara yönelik olarak alınan tedbirler değerlendirilmiştir" ifadeleri kullanıldı. "Ülkeyi tehdit eden yapılanmaya izin verilmeyecek." denildi.

  "SURİYE'DEKİ ORTAM TEHDİT UNSURU"

  Toplantıda Suriye'deki gelişmeler de ele alındı. Ülkede süren çatışma ortamının 'ulusal güvenliği' tehdit edecek boyuta ulaştığı belirtilerek "Barış ve istikrara yönelik oluşturduğu tehdit kapsamlı olarak masaya yatırılmıştır" ifadesi kullanıldı.

  Irak'ta meydana gelen olayları da tüm boyutlarıyla değerlendirildiği belirtilen bildiride ülkedeki seçimlerin barışa yapacağı katkıya vurgu yapıldı.

  EL FETİH VE HAMAS'IN MUTABAKATI

  İsrail ile Filistin arasındaki barış müzakerelerinde gelinen aşamanın da toplantıda değerlendirildiği kaydedilerek, "Bölgede kalıcı ve yaşanılabilir bir barış için elzem olan Filistinliler arasındaki birliğin sağlanması doğrultusunda El Fetih ile Hamas arasında varılan mutabakattan duyulan memnuniyet vurgulanmıştır" denildi.

  "MISIR'DAKİ İDAM KARARLARI KAYGI VERİCİ"

  Bildiride Mısır'daki idam kararlarına yönelik ifadeler de yer aldı. Son zamanlarda yaşanılan olayların gözden geçirildiği ve idam kararlarından duyulan kaygının ifade edildiği bildiride, "Bu kararların dost ve kardeş Mısır halkının geleceği bakımından düzeltileceği yönündeki beklenti dile getirilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

  UKRAYNA İLE RUSYA ARASINDAKİ GERGİNLİK

  Ukrayna ve Rusya arasında yaşanılan gerginlik ise toplantı sonrası yayımlanan bildiriye şu şekilde yansıdı: "Bölgesel ve küresel güvenlik ortamındaki gelişmelere uygun olarak ülkemizin ihtiyacı olan ve Sayın Cumhurbaşkanımızca başlatılan savunma reformu çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir."

  Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay yurt dışında bulunduğu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise vefat eden kayınpederi Mehmet Özkarahan'ın cenazesi nedeniyle katılamadı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir