Euro
15.0892
-0.93%
Dolar
13.5308
-0.87%
Altın
776.6130
-1.46%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
507.558
2.11%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Milli Mayın Merkezi kuruluyor

  Milli Mayın Merkezi kurulması ile Askerlik ve TSK İç Hizmet kanunlarında değişiklik öngören kanun tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.
  • 25.11.2014 - 12:49
  Milli Mayın Merkezi kuruluyor

  Milli Mayın Merkezi kuruluyor #1

  “Milli Mayın Faaliyet Merkezi Kurulmasına İlişkin Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile Türkiye sınırları dahilinde gerçekleştirilecek insani amaçlı mayın veya patlamamış mühimmat temizliğine yönelik Milli Mayın Merkezi kurulacak.

  YURTDIŞINDA DA FAALİYET GÖSTEREBİLECEK

  Merkez, Bakanlar Kurulu kararı ile  görevlendirilmesi halinde yurtdışında da faaliyet gösterebilecek. Denizlerde ve Yurt Yüzeyinde Görülen Patlayıcı Madde ve Şüpheli Cisimlere Uygulanacak Esaslara İlişkin Kanun kapsamında yürütülen faaliyetler, bu kanun kapsamı dışında olacak.

  MAYIN TEHLİKESİ ORTADAN KALKACAK

  Merkez, mayın veya patlamamış mühimmat tehdidini ortadan kaldırmak amacıyla, ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar ile işbirliği yaparak, milli politika, strateji, öncelikler ve iş planlarını içeren milli mayın faaliyet planını oluşturacak ve Bakanlar Kurulu’nun onayına sunacak.

  Merkez ayrıca, milli mayın faaliyet planını uygulayacak, yürütülen faaliyetleri takip ve kontrol edecek, aksaklıklarla ilgili tedbir alacak, milli mayın temizleme standartlarını hazırlayacak, güncelleyecek ve yayımlayacak olan merkez, mayın  veya patlamamış mühimmat faaliyetlerinin ulusal düzenlemelere ve uluslararası mayın temizleme standartlarına uyumlu olarak yürütülmesini sağlayacak. Mayın veya patlamamış mühimmat faaliyetleri konusundaki gelişmeler hakkında Bakanlar Kurulu’na rapor verecek. Kamuoyuna ve ihtiyaç duyulan yerlere açıklamalarda bulunacak.

  YURTDIŞINDAN GELEN ARAÇLAR VERGİDEN MUAF OLACAK

  Merkezin faaliyetleri kapsamında kullanılmak üzere yurtdışından getirilecek her türlü araç, makine, teçhizat ve hayvan, gümrük vergilerinden muaf olacak. Tasarıya göre ayrıca, Türk vatandaşlığına sonradan alınanlar askerliklerini, vatandaşlığa alındıkları tarihteki yaş ve öğrenim durumlarına göre o yaştaki yerli yükümlüler gibi yapacak. Geldikleri ülkelerde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayıldıklarını belgeleyenler ile vatandaşlığa alındıkları yıl 22 yaşında olanlar askerlik yapmış sayılacak.


  Görüş Bildir