Euro
15.2941
0.33%
Dolar
13.4410
0.12%
Altın
796.8300
0.13%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
568.538
-1.92%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan Afyon şehitleri açıklaması

  Milli Savunma Bakanlığı mevzuat değişikliği için çalışma başlattı.
  • 17.10.2012 - 17:20
  Milli Savunma Bakanlığı'ndan Afyon şehitleri açıklaması

  Milli Savunma Bakanlığı ndan Afyon şehitleri açıklaması #1

  Afyonkarahisar'da cephanelik patlamasında şehit olan 25 askerin 'doğal afet şehidi' sayılmasına tepki yağdı. Milli Savunma Bakanlığı bugün bir açıklama yaparak ''Mevzuat değişikliği için çalışma başlattıklarını'' açıkladı.

  "AİLELER DAVA AÇSIN"

  Cephanelik patlamasında şehit olan 25 askerin ailelerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın gönderdiği mektupta askerlerin "Görev esnasında doğal afet nedeniyle şehit olduğu"nun belirtilmesine şehit yakınları isyan etti. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Taner Uran, bu ibarenin neye göre mektuba yazıldığını anlamadığını belirterek, "Ailelere sadece 33'er bin TL ödenecek. Bu aileler çekinmesinler ve devlet aleyhine maddi manevi tazminat davası açsınlar" dedi.

  MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

  Tepkiler üzerine Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaptı. TSK bünyesinde hayatını kaybeden personelin şehitliklere defin işlemlerinin MSB şehitlik yönergesine göre yürütüldüğü belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Bir personelin şehitliğe defnedilebilmesi için ölüm sebepleri, yönergede on ayrı başlık altında toplanmıştır. Afyonkarahisar 'daki mühimmat patlaması neticesinde hayatını kaybeden personelin durumu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca yapılan inceleme sonucunda, ilgili yönergenin 4'üncü maddesinin 'h' bendine (Herhangi bir askeri tesis, kışla ve binanın yangın, sel, deprem, heyelan, çığ gibi doğal afetlere maruz kalması nedeniyle ölenler) en yakın olduğu değerlendirilmiş ve personelimiz şehitliklere defnedilmiştir.

  Şehitliğe defnedilen personelimizin özlük hakları, sosyal güvenlik kurumu tarafından kendi ilgili mevzuatı kapsamında belirlenmektedir.

  Somut olayla birebir uygunluk göstermediği de görülen mevzuatın değiştirilmesine yönelik çalışmalar başlatılmıştır."


  Görüş Bildir