Euro
9.7153
-0.01%
Dolar
8.1598
0.13%
Altın
453.23
-0.18%
Borsa
1.376
0%
Bitcoin
494.960
0.25%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Mimarlar Odası ABD Büyükelçiliği yapılmasını istemiyor

  Mimarlar Odası Atatürk Orman Çiftliği'ne yapılması planlanan ABD Büyükelçili'nin yapılmaması için Obama'ya mektup gönderecek.
  • Haber Merkezi
  • 21.12.2015 - 11:55
  Mimarlar Odası ABD Büyükelçiliği yapılmasını istemiyor

  Mimarlar Odası ABD Büyükelçiliği yapılmasını istemiyor #1

  ABD Büyükelçiliği’ne devredilen Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi krizi büyüyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden sonra bir de diplomatik bina yapılmasına karşı çıkan Mimarlar Odası, ABD Başkanı Obama’ya mektup yazarak sorunu uluslararası platforma taşımaya hazırlanıyor. TMMOB’ye bağlı meslek odası, Beyaz Saray’a “Bu araziden vazgeçin” diyecek.

  ARAZİ TOKİ'YE DEVREDİLDİ

  Cumhuriyet'in haberine göre, Çukurambar’da bulunan AOÇ arazisi, ilk olarak 1983’te Tıp Fakültesi yapılması planlanarak Gazi Üniversitesi’ne devredildi. Arazinin son bölümü ise 2008’de üniversiteye verilse de bu bölgede eğitim alanı inşa etmeyen Gazi Üniversitesi yönetimi araziyi TOKİ’ye devretti.

  MİMARLAR ODASI "İADE EDİN" DEDİ

  Geçen hafta AOÇ arazisine yapılması planlanan diplomatik bina için mimari projenin bitirilmesinin ardından birkaç akademisyen ve Mimarlar Odası yöneticileri elçiliğe çağırıldı. Mimarlar Odası yöneticileri ise proje tanıtımına “arazinin AOÇ’ye iade edilmesi gerektiğini” savunarak tepki gösterdi. Mimarlar, bu alanda yapılaşmanın hukuksuz olduğunu hatırlattıkları ABD’li yetkililerden “Bu araziyi sizin hükümetiniz önerdi” cevabını aldı.

  YENİ EYLEM PLANINA BAŞLADILAR

  AOÇ arazisine yapılması planlanan elçilik binasını geçen dönemde protesto eden Mimarlar Odası, yeni eylemlere hazırlanıyor. AOÇ mücadelesiyle simgeleşen isimlerden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kendilerine “şartlı olarak verilen araziyi ranta çevirme yaklaşımı” nedeniyle Gazi Üniversitesi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

  Büyükelçilik binası için proje çizimlerinin Türk mimarlara ait olduğunu dile getiren Candan, bu mimarlardan hukuksuz olduğu düşünülen bu yapıdan imzalarını çekmelerini isteyeceklerini de ifade etti.

  OBAMA'YA MEKTUP GÖNDERECEKLER

  Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kendilerini AOÇ arazisine yapılacak bir yapı için tanıtım toplantısına çağıran ABD Büyükelçiliği’ni ise “kendilerince iyi bir şey yaptıklarını düşünüyorlar ama yanlış yerde doğru yöntem olmaz” diyerek eleştirdi. Türkiye’deki ABD elçiliğinden aradığını bulamayan Mimarlar Odası, ABD Başkanı Barack Obama’ya önümüzdeki hafta bir mektupla durumu anlatmaya hazırlanıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir