Petrol
111.98
1.17%
Euro
17.4137
0.68%
Dolar
16.3183
1.51%
Altın
971.84
0.58%
Borsa
2391
0.00%
Bitcoin
486.894
2.23%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Mısır'ın devrik lideri Mursi ilk kez hakim karşısında

  Seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi ile diğer sanıklar Kahire'nin doğusundaki polis akademisine getirildi.
  • 04.11.2013 - 10:50
  Mısır'ın devrik lideri Mursi ilk kez hakim karşısında

  Mısır ın devrik lideri Mursi ilk kez hakim karşısında #1

  Mısır'ın başkenti Kahire Emniyet Müdürü Üsame es-Sağir, 'cumhurbaşkanlığı sarayı önünde göstericilerin öldürülmesi' davasından yargılanmak üzere ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve diğer sanıkların tamamının, Kahire'nin doğusunda bulunan Polis Akademisi'ndeki duruşma salonuna ulaştığını açıkladı.

  HELİKOPTERLE GETİRİLDİ

  Mursi'nin helikopterle, diğer sanıkların da tutuldukları Tora Cezaevi'nden zırhlı araçlarla Polis Akademisi'ne getirildiğini belirten Sağir, 'Mursi ve diğer sanıkların tamamı polis akademisindeki duruşma salonuna ulaştı. Sanıkların kaçırılma ihtimaline karşı, geçtikleri yol trafiğe kapatıldı' dedi.

  POLİS, TAHRİR'İ KAPATTI

  Daha önce mahkeme salonuna giriş izni verilen basın mensupları ve avukatlar, salona alındı. Güvenlik güçlerinin, duruşma salonunun ana kapısına ulaşmayı önlemek için barikat kurduğu gözlendi. Bu arada güvenlik güçleri, Mursi'nin yargılanmak üzere Polis Akademisi'ne getirilmesiyle eşzamanlı olarak tahrir meydanını araç trafiğine kapattı. Akademinin önünde güvenlik önlemleri ve medya ordusu dikkat çekiyor.

  MURSİ KENDİNİ SAVUNACAK

  Muhammed Mursi'nin savunma heyetinden avukat Hasan Kerim, 'Mursi, mahkemede kendisini savunacak ve suçlamalara cevap verecek, aynı suçla yargılanan 14 kişi de heyet tarafından savunulacak' dedi.

  Kerim, savunma heyetinin mahkemeden öncelikle, 'Mursi ve diğer 14 sanıkla bir araya gelmeyi, dava dosyasını incelemek ve bir nüshasını almak için' duruşmanın ileriki bir tarihe ertelenmesini isteyeceğini ifade etti.

  MURSİ'Yİ 7 KİŞİ SAVUNACAK

  Mursi ve beraberinde yargılanacak 14 kişiyi savunması için mahkeme salonuna girme izni istenen 30 avukattan yalnızca 7'sine izin verildi.

  İzin verilen avukatlardan savunma heyetinin başkanı eski Cumhurbaşkanı adaylarından Selim el-Avva'nın yanı sıra avukatlar Kamil Mendur, Muhammed Dimati, Üsame el-Hilv, Halid Abdulmumin, Eymen Nahid ve Muhammed Tosun yer alıyor.

  Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi ve 14 sanığın yargılandığı mahkemenin heyeti salona girdi.

  DURUŞMA BAŞLADI

  Mısır devlet televizyonu, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin yargılandığı mahkemenin başladığını duyurdu. İnsan Hakları İzleme Örgütü duruşmaya katılmak istiyor. Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Mursi'nin duruşmasına gözlemci olarak katılmak istediklerini açıkladı.

  MURSİ REDDETTİ

  Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, yargılanacağı yere getirilirken, tutuklu kıyafeti 'Beyaz elbise' giymeyi redderek, takım elbiseyle geldi. Mursi'nin yargılanmayla ilgili evrakları da imzalamayı reddettiği bildirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir