Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
151.104
0.68%
8ºC
İstanbul
Açık 8 C
  Mısır'ın muhalif dansözü Mursi'ye tepkili

  Mısır'ın muhalif dansözü Mursi'ye tepkili

  Dansöz Sema El Masri, yayınladığı videoda hem dans etti hem de Mursi'nin politikalarına tepki gösterdi
  • 19.12.2012 - 09:09

  Mısır ın muhalif dansözü Mursi ye tepkili #1

  Mısır'da uzun süren bir krizin ardından geçen ay Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin atadığı Başsavcı Talat İbrahim Abdallah, hâkim ve savcılardan gördüğü baskı nedeniyle Yüksek Yargı Konseyi'ne istifasını sundu. Mursi, Abdallah'ı yetkilerini genişleten kararnamesiyle, Şubat 2011'de Mübarek karşıtı göstericilerin üzerine atlı ve develi çeteleri göndermekle suçlanan yetkililerin yeniden yargılanması amacıyla göreve getirmişti. Ancak bir önceki başsavcı Abdülmecid Mahmud'un görevden alındığı kararname büyük protestolara yol açmıştı.

  YARGI PROTESTODA

  Başsavcı Abdullah'ın göreve geliş şeklini protesto etmek üzere haftalardır grevde bulunan hâkim ve savcılar, son olarak önceki gün başkent Kahire'deki Yüksek Yargı Konseyi binasının önünde oturma eylemi düzenledi. Eyleme katılanlardan Başsavcı Yardımcısı Emir El Eyyubi, Başsavcı Abdullah görevini bırakana kadar protestoların süreceğini söyledi. Savcılık üyeleriyle bir toplantı yapan Abdullah, istifa kararı aldığını duyurdu.

  İŞTE MISIRLI SEMA EL MASRİ'NİN DANSLI PROTESTOSU

  Bu gelişme, anayasa referandumunun iki turu arasında Müslüman Kardeşler için tüm dengeleri değiştirdi. Abdallah'ın istifasının kabulü halinde savcıların Mursi tarafından atanan başka bir ismi kabul etmeyecekleri belirtiliyor.

  Mısır ın muhalif dansözü Mursi ye tepkili #2

  MUHALİF DANSÖZ MUSRİ'YE KARŞI

  Mursi'nin en keskin muhalifleri yalnızca savcılar değil. Müslüman Kardeşler'i daha önce de açıkça eleştiren dansöz Sema El Masri, bu kez yayınladığı videoda dans ederek Mursi'nin politikalarını şarkıyla eleştirdi. 15 aralıkta YouTube video paylaşım sitesine eklenen klip sadece üç günde 300 bin kere tıklandı.

  ANAYASA'YA HAYIR

  Elinde "OOO Morsi anayasaya hayır" yazılı bir pankart tutan El Masri şarkısında ise şöyle diyor: "Bir başsavcıyı bir diğeriyle değiştirdiler, ama ortalık hâlâ eskisi gibi kokuyor. Bir gecede anayasayı pişirdiler, sonra ceplerine koydular. Ve kadınların haklarını ortadan kaldırdılar." El Masri videonun sonunda ise iktidarı "din tüccarı" ve "soyguncu" olmakla suçluyor; tam o sırada da, rol icabı dansöze gözdağı veren kaslı bir erkek beliriveriyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir