Petrol
97.53
1.27%
Euro
18.4487
0.94%
Dolar
17.8691
-0.17%
Altın
1.032
-0.10%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
429.334
3.12%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C
  MİT-Polis kavgası nasıl mı başladı

  MİT-Polis kavgası nasıl mı başladı

  MİT-Polis kavgası böyle başladı: 'KCK eylemleriyle ilgili istihbarat vermiyorsunuz' 'Vermeyiz şimdi KCK’nın beynindeyiz'
  • 13.03.2012 - 10:01

  MİT-Polis kavgası nasıl mı başladı #1

  Savcılık ve MİT arasında yaşanan ifade krizinden 15 gün önce, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar arasında istihbarat kavgası yaşandığı ortaya çıktı..

  Habertürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre, Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağırmasından 15 gün önce Fidan ile Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar arasında istihbarat tartışması yaşandığı ortaya çıktı. Anlatımlara göre tartışma, ocak ayının son günlerinde Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında toplanan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nda yaşandı.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------

  BEŞİR ATALAY'DAN AÇIKLAMA

  MİT ve Emniyet kavgası iddiaları sonrası Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'dan bir açıklama geldi. Atalay, 'Benim bilgim yok.. Toplantıda tartışma olmadı'  dedi.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

  'NEDEN İSTİHBARAT GELMİYOR?'

  Tanıkların anlattığına göre, kurumlar arasındaki istihbarat paylaşımının ele alındığı bu özel toplantıda, Emniyet Genel Müdürü Kılıçlar, Fidan'a dönerek, "Bize, Kurum'dan istihbarat gelmiyor. Son bir yılda 37 molotof atma olayı
  dışında hiçbir istihbarat alamadık. KCK'nın diğer eylemleriyle ilgili istihbarat vermiyorsunuz" dedi. Genel Müdür'ün bu sözleri üzerine Fidan, KCK'yla ilgili yürüttükleri planın gizliliğini anlatan cümleler söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Tabii ki vermeyiz. Bunun gerekçesini size anlatacak değilim. Biz KCK'nın beynine girmeye çalışıyoruz ve şu anda beynindeyiz..."

  'ELEMANLAR DEŞİFRE OLUYOR'

  Toplantıdan aktarıldığına göre, istihbarat elemanlarının deşifre olmasından yakınan Fidan, bu kez Emniyet İstihbarat'tan yakınarak, Genel Müdür'e, "Size bağlı 40 bin eleman var. Bu istihbaratları siz alın" dedi. Operasyonların gazetelere sızdırılmasından duyduğu rahatsızlığı da dile getiren Fidan  Personeliniz gazetecilerle sıkı fıkı. Sürekli bilgi sızdırıyorlar. Operasyonları ve yakalamaları en ince ayrıntısına kadar gazetelerden okuyoruz. Bunlara engel olun" dedi.

  'HUKUKTAN YANAYIM'

  Fidan'ın sözleri üzerine, "Benim bu konulardaki tavrımı herkes bilir.  Hukuktan, demokratik kurallardan yana tavrım var. Şüphelendiğimiz 1-2 personelle ilgili derhal gereğini yaptım, soruşturma açtım" diyen Kılıçlar, iddiaya göre şöyle devam etti: "Ancak şüphelendiğimiz bazı personelle ilgili Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)'ndan onay alamıyoruz. Telefon konuşmalarını vermiyorlar. 'Bu konu yasalarla düzenledi, hukuka aykırı' diyorlar. Savcılıktan istiyoruz, onlar da kanun maddelerini adres gösteriyor.
  Ben hukuku çiğneyemem..."

  İSTİHBARAT VERMEDİNİZ

  Terör örgütünün son dönemdeki şehir eylemleriyle ilgili istihbarat noktasındaki rahatsızlığını ve beklentilerini daha net şekilde dile getiren Genel Müdür Kılıçlar, "Peki siz neden bir şey yapmıyorsunuz? Son dönemdeki eylemlerle ilgili neden istihbarat vermediniz? Şehir merkezlerindeki molotof atma eylemlerini neden bildirmediniz? Bu konuda siz de adım atın" dedi. Tartışmanın uzadığını ve büyüdüğünü gören Başbakan Yardımcısı Atalay, bu noktada devreye girdi ve tarafları sakinleştirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir