Petrol
109.41
0.28%
Euro
17.6894
-0.77%
Dolar
16.7157
-1.00%
Altın
987.77
-0.44%
Borsa
2521
-1.30%
Bitcoin
360.245
-0.76%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  MİT: Uydularımız dinlenebilir

  MİT: Uydularımız dinlenebilir

  Böcek Komisyonu'ndaki vekillere bilgi verildi.. UYDULARIMIZ DİNLENEBİLİR..
  • 16.03.2013 - 06:07

  MİT: Uydularımız dinlenebilir #1

  Milletvekillerinin "dinleme" sorularına yazılı yanıt gönderen MİT, Türkiye'nin uydu haberleşmesinin başka ülkelerce izleniyor olabileceğini açıkladı.

  Telekulak Komisyonu üyelerinin ziyaret ettiği MİT yetkilileri, hack'lemeden dinlemeye, yabancı istihbarat birimlerinden milli projelerde çalışanların tehdit edilmesine kadar merak edilen konularda çok önemli açıklamalar yaptı.

  Milliyet'te yer alan habere göre; MİT, milletvekillerinin sorularına özetle şu yanıtları verdi:

  HACK'LENME ZAFİYETTEN

  Gerekli önlemler alınmadığı taktirde günümüz dünyasında her türlü iletişim aracı donanımsal/yazılımsal tekniklerle dinlenebilir hale gelebilmektedir. Ayrıca bilgisayar ağları üzerinen yapılan işlemlere de uzaktan erişim, hacking, sosyal mühendislik ya da içeriden işbirilği yöntemleri ile hulul edilebilmektedir. Böyle bir sızma kurumsal bazda yaşanabilecek zafiyetlerden kaynaklanabileceği gibi kişisel hatalar/ihtimaller sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

  BİLMESİ GEREKENE GÖNDERİLİYOR

  Eski adıyla GES Komutanlığı, yeni adıyla SİB, Elektronik İstihbarat ve Muhabere istihbaratı görevini icra etmekte olup, elde edilen bilgiler MİT ve TSK'nın ilgili ünitelerine 'bilmesi gereken prensibi' gözetilerek gönderilmektedir.

  UYDULARIMIZ DİNLENEBİLİR

  Ülkemizin uydu ve benzeri havadan gerçekleşen haberleşmeleri ile iletim ortamından bağımsız olarak yurtdışına çıkan ya da yurtdışından gelen haberleşmelerinin bir başka ülke tarafından takibi teknik olarak mümkündür.

  HAVADAKİ İLETİŞİM RİSK

  Uydu haberleşmesinde kullanılan sistemlerin milli ve yer istasyonlarının Türkiye'de olması stratejik açından önemli olmakla beraber haberleşmenin hava ortamında gerçekleşmesi dinleme açısından her zaman risk oluşturmakta ve grekli teknolojiye sahip ülkeler açısından dinleme yönünden kolaylık sağlamaktadır.

   TROJAN KULLANMIYORUZ

  Trojan(e-posta içindeki virüs/truva atı) yazılımları faaliyetlerimizde kullanılmamaktadır. Genel anlamda yazılım geliştirme çalışmalarında açık kodlu yazılımlardan istifade edilmektedir.

  CIA, MOSSAD'IN BÜROSU VAR

  (Yabancı istihbarat servislerinin Türkiye'de büro açabiliyor mu?) MİT gerektiğinde yabancı ülke istihbarat servisleri ile işbirliğinde bulunabilmektedir. Bu anlamda, teşkilatımızın diğer ülkelerde temsilcileri bulunduğu gibi diğer ülkelerinde ülkemizde temsilcilikleri bulunabilmektedir.

  PROMOSYONA DİKKAT

  Her türlü elektronik cihazın gizli dinleme/gözetleme yapmak için hasım unsurlar tarafından kullanılabileceği göz önünde bulundurulmalı, özellikle promosyon cihazlarla ilgili kişisel bazda gerekli önlemler alınmalıdır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir