Dolar
6.8983
-0.0086%
Euro
8.1848
0.2351%
Altın
2015.83
-0.1777%
Borsa
1087.16
0%
G. Altın
449.008
0.4636%
Bitcoin
77854.66
-0.3344%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Müftü namaz kılmak isteyen kadınları camiye almıyor

  Silivri müftüsü İdris Çatmakaş şikayet geldiğini söyleyerek ibadet eden kadınları camiye almıyor.
  • 25.01.2013 - 15:22
  Müftü namaz kılmak isteyen kadınları camiye almıyor

  Müftü namaz kılmak isteyen kadınları camiye almıyor #1

  Ekim ayında Silivri Müftülüğü'ne atanan İdris Çatmakaş caminin üst katında namaz kılmaya gelen kadınları "merdivenlerden çıkarken hatları belli oluyor" gerekçesiyle camiden dışarı attı. Dışarıda kadınlar için 10 metrekarelik bir bölme hazırlanarak 'Bayanlar için namaz kılma yeri' levhaları asıldı. Müftünün uygulamasına kadınlar tepkili. "Biz de ibadet etmeye geliyoruz, ayrıca ibadet etmeye gelen erkekler niye kadınlara bakıyor" diyen kadınlar kendilerine ayrılan bölmeyi de erkeklerin zaptetmesinde ibadet edememekten şikayetçi. 

  "BAYANLAR İÇİN NAMAZ KILMA YERİ"

  Ekim ayında Silivri Müftülüğü'ne atanan İdris Çatmakaş, Piri Mehmet Paşa Camii'nde namaz kılan kadınları müstehcen bulduğu için için dışarıda bir bölme yaptırdı. Müftü Çatmakaş'ın nedeni ise bir hayli ilginç. Merdivenden çıkan kadınların vücut hatları belli oluyormuş. Müftü Çatmakaş, caminin her tarafına 'Bayanlar için namaz kılma yeri' levhalar astırdı. İçeri giremeyen kadınlar, 'Biz camiye başka amaçla mı geliyoruz?' diye tepkili.

  MÜFTÜ: BÜYÜTECEK BİR ŞEY YOK

  Silivri Müftüsü İsmet Çatmakaş, uygulamayı şu sözlerle savundu: "Kadınlar üst katta namaz kılıyorlardı. Bir-iki erkek bana gelerek kadınlarla ilgili şikayette bulundu. Kadınlar merdivenden çıkarken vücut hatları belli oluyormuş. Tabi sonuçta buraya gelen kadınların hepsi tesettürlü değil. Kadınlar merdivenden çıkarken erkeklerin dikkati dağılıyor. Erkekler rahat namaz kılamadıklarını söylediler. Biz de müftülük olarak dışarıda kadınlar için özel bir bölme yaptırdık. Hem kadınlarımız rahat namaz kılacaklar hem de erkeklerin dikkati dağılmayacak. Levhalar koyarak kodunları oraya yönlendiriyoruz. Bunda büyütecek birşey yok" diye konuştu.

  KADINLAR TEPKİLİ: BİZE AYRILAN BÖLÜME DE GİREMİYORUZ

  Müftü Çakmataş'ın kadınlar için yaptırdığı bölümde erkeklerin namaz kıldığı gözlendi. Namaz kılmak için camiye gelen yaşlı kadınlar duruma tepki gösterdiler. Silivrili kadınlar uygulamaya, "Bizim neyimizden rahatsız oldular. Onlar nasıl ibadet yapıyorsa biz de ibadet yapmak için buraya geliyoruz. Bu ülkede ibadeti sadece erkekler mi yapacak? Bize özel bir bölme yaptırmış ama oraya da giremiyoruz. Orası da erkekler tarafından işgal edilmiş durumda" diye tepki gösterdiler. Silivri'deki sivil toplum kuruluşları Müftü Çakmataş'a tepki gösterdiler. Durumu Diyanet İşleri Müdürlüğü'ne taşıma kararı aldılar.

  İLAHİYATÇILAR DA TEPKİLİ: MÜFTÜNÜN DENSİZLİĞİ

  Silivri Müftüsü İsmet Çatmataş'ın uygulamasına ilahiyatçılar da tepkili. Prof. Dr. Hasan Onat: "Türkiye'deki uygulama aynı. Genelde kadınlar cami içinde kendileri için ayrılan bölmelerde namaz kılarlar. Ya erkek cemaatin arkasında ya da perdeler çekilmiş bir alanda ibadetini yaparlar. Zaten kadınlar sadece teravih namazlarında camiye giderler. Namaz kılmaya gelen erkek cemaat kadınların vücut hatlarına veya onlara bakmak için gelmezler. İbadet için gelirler. Bir kere bu müftünün densizliğidir. Aklı başında bir müftü böyle bir uygulama yapmaz" Şeklinde konuştu.

  CAMİYE GELEN ERKEK KADININ VÜCUT HATLARINA MI BAKACAK?

  Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı ise," Müftünün yaptığı uygulama çok yanlış. Kadınlar insan değil mi? O kadın oraya ibadet etmeye geliyor. Onun da dini vecibelerini getirme isteği var. Sadece erkekler mi ibadet yapacak? İbadet yapmaya gelen erkekler camiye gelen kadınların vücut hatlarına mı bakacak? Bu çok saçma bir uygulama" diye konuştu.

  Görüş Bildir