Petrol
112.72
0.24%
Euro
17.3815
-0.04%
Dolar
16.6089
-0.18%
Altın
973.95
0.10%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
337.175
-1.39%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Muhalefet HSYK teklifine itiraz etti

  Muhalefet, HSYK yasa teklifinin görüşülmesine, Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz etti.
  • 14.02.2014 - 18:31
  Muhalefet HSYK teklifine itiraz etti

  Muhalefet HSYK teklifine itiraz etti #1

  TBMM Genel Kurulu'nda, grup önerilerinin ardından gündeme geçildi. HSYK yasa teklifi için Komisyon ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yerine oturmasının ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, teklifin 21 maddesinin daha önce kabul edildiğini belirterek, düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu. "Ne değişti de teklif yeniden görüşülüyor?" diye soran Hamzaçebi, Adalet Bakanı Bozdağ'ın kendilerini bilgilendirmesini isteyerek, stratejilerini buna göre belirleyeceklerini kaydetti.

  MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, halk oyuyla değiştirilen bir düzenlemenin yasal düzenlemeyle değiştirilemeyeceğini savunurken, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da teklifin görüşmelerine ilişkin itirazda bulundu.

  "GÖRÜŞMELERE ARA VERİN"

  AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise Anayasa'nın HSYK ile ilgili maddesine işaret ederek, Anayasa'ya aykırı bir durumun olmadığını ve teklifin görüşmelerine kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini söyledi.

  Hamzaçebi, yeniden söz alarak, "Anayasa'ya aykırılık iddiası bu kadar güçlüyken görüşmelere devam etmek yanlış. Görüşmelere ara verin. Anayasa'ya aykırılık konusunda Hükümet'in alacağı tavrı bilmeden görüşmeleri devam ettirmek doğru olmaz" dedi.

  "TEKLİF ANAYASA'YA UYGUN"

  TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, "Yasayı niye çektiniz Sayın Bakan?" diye sordu.

  Bozdağ, görüşülen düzenlemenin yasa teklifi olduğunu, görüşmelerin Meclis'in uhdesinde bulunduğunu belirterek, düzenlemede Anayasa'ya aykırılık düşünmediklerini söyledi. Bozdağ, Anayasa'nın HSYK ile ilgili maddesine de uygun olduğunu, "Durması anayasa alakalı değil. Teklif, Anayasa'ya uygun hükümler içeriyor. Teklif üzerinde Komisyon'da bazı değişiklikler yapıldı, Genel Kurul'da da bazı değişiklikler yapılması mümkündür. Teklifin görüşmelerinin durmasının Anayasa ile alakası yok. Çekilen bir şey yok" diye konuştu.

  CHP'li Hamzaçebi'nin itirazlarını sürdürmesi üzerine Yakut, "Görüşmelere devam etmek durumundayız. Ara verelim, Sayın Bakan sizi bilgilendirsin" diyerek Bakan Bozdağ ve grup başkanvekillerini görüşmeye çağırdı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir