Petrol
108.05
-0.96%
Euro
17.603
-1.26%
Dolar
16.6717
-1.26%
Altın
977.59
-1.46%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
350.085
-3.84%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  Murat Belge'den tepki çeken Ayasofya açıklaması

  Murat Belge'den tepki çeken Ayasofya açıklaması

  Tarihçi yazar Murat Belge'nin senelerdir müze olarak kullanılan Ayasofya'nın cami olması konusunda yaptığı yorum tepkilere neden oldu.
  • 28.05.2014 - 17:31

  Murat Belge den tepki çeken Ayasofya açıklaması #1

  Son zamanlarda gündemde olan Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması konusu değişik çevrelerden tepkiler alıyor. "Ayasofya cami olmalıdır" diyenlere karşı bu durumdan rahatsız olan bir kesim de "Ayasofya müze olarak kalmalıdır" diyerek imza kampanyası başlattı.

  Tarihçi yazar Murat Belge'nin önderliğinde düzenlenen kampanyada Belge'nin, "Ayasofya'yı cami yapmak hastalıklı ruh halidir" beyanı ise yeni tartışmalara yol açtı.

  İMZA KAMPANYASI DÜZENLENDİ

  Tarih Vakfı'nın öncülüğünde oluşturulan Kültürel Mirası İzleme Platformu, sözde aydınlar önderliğinde Ayasofya Müzesi'nin ibadete açılması tartışmaları üzerine başlattığı 'Ayasofya müze olarak kalmalıdır' imza kampanyasını tanıtmak için bir basın toplantısı ve panel düzenledi.

  "HASTALIKLI RUH HALİDİR"

  Ayasofya'nın cami olmasından rahatsız olan isimler arasında yer alan Murat Belge basın toplantısında yaptığı konuşmasında, "Ayasofya, her daim birilerinin gönlünde yatan aslan olarak bir yerlerde durmuş ve zaman zaman alevlenmiştir. 'Biz vaktiyle dünyaya egemendik, bizi ne hale getirdiler, Ayasofya'yı da elimizden aldılar' gibi kompleksli söylemlerle beslenen hatalı, hastalıklı ve zararlı bir ruh hali hala devam etmektedir" dedi.

  "Ayasofya'nın neden cami olmaması gerektiğine dair bir sürü gerekçe sayabilirim" diyen Murat Belge, "burada en önemli sorun, 2014'te hala kiliseleri cami yaparak dünyaya kafa tutma mantığının sürmesidir" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir