Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
479.092
-8.20%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  Murat Karayılan: Esad rejimi yıkılacak

  Karayılan'dan şaşırtan Esad açıklaması: Esad rejimi er ya da geç yıkılacak..
  • 13.10.2012 - 16:33
  Murat Karayılan: Esad rejimi yıkılacak

  Murat Karayılan: Esad rejimi yıkılacak #1

  Terör örgütü PKK'nın Kandil'deki elebaşlarından Murat Karayılan, Suriye'de Beşşar Esad rejimine destek verdikleri iddialarını reddetti. Suriye'de çatışan bir PKK varlığı olmadığını öne sürdü.

   

  "TÜRKİYE STRATEJİ DEĞİŞTİRDİ"

  Kandil'de El Cezire televizyonunun sorularını yanıtlayan Karayılan, PKK'nın son birkaç ayda saldırıları tırmandırmasının tamamen bir rastlantı olduğunu iddia ederek, "Türkiye son zamanlara kadar Suriye ile birlikte bize karşı savaşmaktaydı. Ancak son zamanlarda Türkiye tam bir strateji değişikliğine giderek yüzünü bütünüyle ABD'ye dönerek İran ve Suriye ile ilişkilerini bozdu. Türkiye şimdi Batı'ya PKK'nın Suriye ve İran'ın yanında olduğunu söylüyor. Türkiye demokratik bir çözümü kabul etmediği sürece direnişi tırmandıracağız. Şu anda görüldüğü kadarıyla Türkiye'nin tutumunda bir değişiklik yok. Türkiye saldırdığı sürece biz de karşılık vereceğiz" dedi.

  "SURİYE'YE MÜDAHALEYE KARŞIYIZ"

  Karayılan, El Cezire muhabirinin, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın PKK'nın Beşşar Esad güçlerinin yanında çarpıştığına yönelik sözlerini hatırlatması üzerine "Suriye'de tek bir PKK mensubu yok. Türkiye Suriyeli Kürtler'in haklarını elde etmesini istemiyor. O yüzden Suriye'de bir savaşa hazırlanıyor. İşte biz bu yüzden Türkiye'nin Suriye'ye müdahale etmesine karşıyız" diye cevap verdi.

  "SURİYE İLE DÜZENLİ BİR TEMASIMIZ YOK"

  Karayılan, "PKK'nın Suriye hükümeti ile ayaklanmanın başından beri hiçbir teması yok öyle mi?" sorusuna yanıt verirken, "Kürtler ve PKK Ortadoğu'daki ana oyunculardan biri. Dolayısıyla PKK'nın birçok devletle temasları var. Ancak Suriye ile düzenli bir temasımız yok" dedi.

  "ESAD ER YA DA GEÇ DÜŞECEK"

  Beşşar Esad rejiminin er ya da geç düşeceğini savunan Karayılan, "Artık bu tür rejimlerin aşılma dönemidir. Bunlar er ya da geç yıkılacaktır. Ancak şiddet kullanımı sadece tahribatı artırır, yıkım getirir. Bu rejim mutlaka yıkılacaktır. Dolayısıyla Esad ısrarcı olmamalı" diye konuştu. El Cezire de Kürtlerin Arap baharını kendi hedeflerine ulaşmak için bir fırsat olarak gördüğü yorumunu yaptı.


  Görüş Bildir