Euro
10.7392
-0.07%
Dolar
9.2652
0.04%
Altın
526.98
0.11%
Borsa
1.41
0%
Bitcoin
579.800
3.46%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Murat Karayılan'dan HDP'ye koalisyon eleştirisi

  PKK'nın Kandil'deki yöneticilerinden Murat Karayılan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı siyaseten duygusal davranmakla suçladı.
  • 18.06.2015 - 08:49
  Murat Karayılan'dan HDP'ye koalisyon eleştirisi

  Murat Karayılan dan HDP ye koalisyon eleştirisi #1

  PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı’na konuşan Murat Karayılan, “Bu koalisyon tartışmalarının odağında HDP var ama anlaşıldığı kadarıyla HDP’li bir koalisyon hükümeti kurulamayacak gibi...” sorusuna şöyle cevap verdi:

  HDP VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU

  "HDP’nin de bu konuda dar yaklaşımları vardır. Bir kere her şeyden önce HDP en temel konu olarak verdiği sözün gereğini zaten barajı büyük bir ekseriyetle aşmış olmasıyla yerine getirmiştir. Yani HDP’nin barajı geçmesi ve AKP’nin de tek başına hükümet kuramama sonucuyla birlikte, ‘Seni başkan yaptırmayacağız!’ sözü pratikte uygulanmış oldu. Bugün başkanlık sistemi Türkiye’nin gündeminden tamamıyla çıkmıştır. Bu açıdan HDP verdiği sözü aslında yerine getirdi. Bundan sonra daha ileriye dönük girişimleri gündemleştirmesi gerekmektedir. Toplumun eğilimi, demokratik bir değişimden yanadır ve HDP’nin buna öncülük etmesi gerekmektedir. Bu açıdan daha güçlü bir performansa ve tempoya ihtiyaç vardır.

  DUYGUSALLIK SİYASETEN DOĞRU DEĞİL

  Bu konuda ‘ben filan kesimle koalisyona girmem’ türünden açıklama ve tutumlarda da bana göre duygusallık vardır. Bu siyaseten pek doğru da değildir. Öyle kendini bazı şeylere hapsetmek yerine ilkeler üzerine konuşmak önemlidir. Kaldı ki HDP bir ilkeler partisidir. İlkeleri vardır; projesi vardır. Türkiye’nin demokratikleştirilmesi; sistemden dışlanan tüm kesimleri temsil etmesi ve demokratik sisteme dahil etmesi; bütün kültür ve inançların doğru temsili; kadın özgürlüğüne dayalı gerçekçi bir eşitlik ve özgürlükçülük ve de Kürt sorununun çözümü.

  İLKELERİNİ ORTAYA KOYMASI GEREKİR

  Bu çerçevede ilkeleri olan bir partinin “ben şunu yaparım, şunu yapmam” demesi değil, kendi ilkelerini ortaya koyması gerekmektedir. İlkeler çerçevesinde politika yürüteceğini ifade etmesi daha doğru olacaktır. Çünkü verilen sözler çerçevesinde rolün oynanması lazım ve bunun için de kapsayıcı ve hamleci olmak gerekiyor. Değişimci, dönüşümcü olmak zorunluluğu vardır.

  FİGEN YÜKSEKDAĞ'A DESTEK

  Gerçi Eş Başkan Figen Yüksekdağ’ın basına dönük yaptığı açıklama, (Biz gelebilecek bütün önerileri, hükümet kurma, koalisyon oluşturma eksenindeki bütün görüşmelere açığız. Bütün görüşmelere açık olacağız. Türkiye siyasetinde kriz yaratan değil kriz çözen pozisyon üstlendik. Doğabilecek krizlerin çözümü noktasında biz üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz) HDP’nin bu konularda dar tutumları aşma çabası içinde olduğunu gösteriyor ama bunu daha hızlı ve çarpıcı bir biçimde yapmaları daha isabetli olacaktır."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir