Petrol
109.64
0.49%
Euro
17.6889
-0.78%
Dolar
16.7236
-0.95%
Altın
987.26
-0.49%
Borsa
2532
-0.86%
Bitcoin
359.150
-1.08%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Murat Mercan: Fransız şirketlerin Türkiye'ye ilgisi arttı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Türkiye ziyaretinden sonra Fransız şirketlerin Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını söyledi.
  • 07.02.2014 - 08:07
  Murat Mercan: Fransız şirketlerin Türkiye'ye ilgisi arttı

  Murat Mercan: Fransız şirketlerin Türkiye ye ilgisi arttı #1

  Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen 15. Yenilenebilir Enerjiler Sendikasının yıllık toplantısına katılan Enerji Bakan Yardımcısı Mercan, katıldığı toplantı ve Paris’teki temasları hakkında Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Enerji Bakan Yardımcısı Mercan, Türkiye’nin yenilenebilir enerji pazarına yatırım yapmak isteyen ya da halihazırda yatırımcı Fransız firmalar olduğunu ve bunlarla görüşme fırsatı bulduğunu söyledi.

  ’’300 MİLYON EURO’LUK’’ YATIRIM

  Mercan, görüştüğü firmaların Türkiye’ye yatırım yapma ihtimallerinin de oldukça yüksek olduğunu, firmalarla özellikle rüzgar ve güneş enerjisi alanında yapılacak yatırımlar üzerine görüştüklerini anlattı. Şirketlerin ilk aşamada 300 milyon Euro’luk bir yatırımla Türkiye pazarına girmeyi düşündüklerini kaydeden Murat Mercan, yenilenebilir enerjinin, maddi getirisinin yanı sıra doğanın korunmasına büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Mercan, yatırım yapacak firmaların malzeme ihtiyacının büyük bir kısmını Türkiye’de imal edilebileceğini düşündüğünü, bu noktada hem ek bir sektörün doğacağını hem de cari açığın kısmen de olsa azalacağını belirtti.

  ’’BU HAVA BÖYLE DEVAM EDERSE’’

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Avrupa Konseyi Türk Delegasyonu başkanı olarak görev yaptığı dönemde sık sık Paris’e geldiğini ve Fransa’yı yakından tanıdığını söyleyerek, Fransa ve Türkiye ilişkilerinde yeni somut ve ciddi ilerlemeler gördüğünü ifade etti. Paris’teki temaslarında birçok yatırımcı firmayı dinlediklerini ve değişik konularda fikir alışverişinde bulunduklarını aktaran Murat Mercan, "Türkiye’nin Fransa’da karşılaştığı siyasi zorlukların farkında olan biri olarak söylüyorum ki Cumhurbaşkanı Hollande’ın Türkiye ziyaretinden sonra Fransa’da bir hava değişikliği gördüm. Fransız şirketlerin Türkiye’ye ilgisi artmış bu net olarak görülüyor. Bu hava böyle devam ederse ki etmemesi için hiçbir neden yok, Fransız şirketlerin Türkiye’ye ilgisi artmaya devam edecektir. Bu nedenle Paris’ten oldukça memnun ayrılıyorum" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir