Euro
15.2796
0.24%
Dolar
13.4416
0.12%
Altın
795.8890
0.02%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
569.739
-1.48%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  Musa Anter'in tetikçisi görüntülendi

  Saldırıdan 20 yıl sonra tetikçi olduğu öne sürülen Hamit Yıldırım ilk kez görüntülendi.
  • 29.06.2012 - 10:18
  Musa Anter'in tetikçisi görüntülendi

  Musa Anter in tetikçisi görüntülendi #1

  Kürt yazar Musa Anter’i öldürdüğü iddia edilen zanlının Şırnak’ta görüntülendiği öne sürüldü.  Kürt yazar Musa Anter, 1992 yılında düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Saldırıda yazar Orhan Miroğlu da yaralandı. Saldırıdan 20 yıl sonra tetikçi olduğu öne sürülen Hamit Yıldırım ilk kez görüntülendi.

   


   

  Kürt yazar Musa Anter cinayetinin faili olduğu iddia edilen Hamit Yıldırım, gözaltına alındı

   


   

  Zanlının fotoğrafı Sabah gazetesinde yayımlandı. Şırnak’ta görüntülenen zanlının, kimliğini bile değiştirmediği ortaya çıktı. Yeni gelişmeyle 3 ay içinde dolacak zaman aşımı süresinin 10 yıl daha uzadığı öne sürüldü.

  20 YIL SONRA ŞIRNAK'TA GÖRÜNTÜLENDİ

  Musa Anter in tetikçisi görüntülendi #2Yakın tarihin en karanlık cinayetlerinden olan Kürt yazar Musa Anter suikastı tetikçisi Hamit Yıldırım'ı, kanlı saldırıdan 20 yıl sonra Şırnak'ta  görüntüledi Savcılık da ortaya çıkan bilgi ve belgelerden hareketle düğmeye bastı. Böylece, 3 ay içinde dolacak zaman aşımı süresi de 10 yıl daha uzadı.

  AYGAN ADINI VERMİŞTİ

  'Ape Musa' olarak da bilinen ünlü Kürt yazar Musa Anter 1992'de öldürülmüştü. Son gelişmelerle Hamit Yıldırım'ın, Musa Anter cinayetinde tetiği çeken kişi olduğu netleşti. Yıldırım'ın adını ilk kez, İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşayan JİTEM ve PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan telaffuz etmişti. Abdülkadir Aygan, yıllar sonra 1991'deki haliyle fotoğrafını gördüğü Şırnaklı Hamit'i kesin olarak teşhis etti. Cinayetin işlendiği gece Anter'le birlikte olan ve Şırnaklı Hamit'in silahından çıkan beş mermiyle ağır yaralanıp, büyük bir şans eseri sağ kurtulan Kürt yazar Orhan Miroğlu da Hamit Yıldırım'ın 20 yıl öncekini fotoğrafını teşhis etti.

  Musa Anter in tetikçisi görüntülendi #3MİROĞLU TEŞHİS ETTİ: ÇOK BENZİYOR

  Tetikçinin eski ve yeni fotoğraflarını inceleyen yazar Miroğlu, eski fotoğraftaki kişinin tetikçiye çok benzediğini söyledi ve şöyle konuştu: "PKK itirafçısı Aygan onu tanıyordu. Ben yarım saat gördüm. Ama o gecenin kötü hatırası olarak zihnimde kalan suret, bu gördüğüm fotoğrafa çok yakın. Musa Anter'i ve beni vuran adam büyük bir ihtimalle budur."

  SAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

  Musa Anter dosyasını yeniden açan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, yeni bulgu ve belgeler ışığında harekete geçti. Soruşturmayı Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Coşkun yönetiyor. Coşkun, bölgedeki tüm faili meçhullerle ilgili soruşturmaları yürüten isim... Savcı Coşkun, kritik operasyonu Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca ile koordineli biçimde yürütüyor. Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atanan Karaca, Adana'ya gitmeden önce Diyarbakır'daki son görevini izin dahi kullanmaksızın yürüttü. Operasyona, Diyarbakır İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri imza attı. Öte yandan olayın olduğu tarihte yazar Musa Anter, Orhan Miroğlu ve Hamit Yıldırım'ın bindiği taksiyi kullanan şoför Mehmet Sinanoğlu ile Anter'in kaldığı otelin görevlisi Osman Ünsal Ateşal'ın da ifadeleri alınacak. Her iki kişiye teşhis için Hamit Yıldırım'ın o dönemden ve günümüzden fotoğrafları gösterilecek.


  Görüş Bildir