Euro
15.2031
-0.45%
Dolar
13.4335
-0.28%
Altın
794.72
0.14%
Borsa
1947
-3.22%
Bitcoin
466.292
-5.47%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Müşfik Kenter yoğun bakımda

  80 yaşındaki Müşfik Kenter, 7 Ağustos Salı günü, akciğer kanseri nedeniyle yoğun bakıma alındı.
  • 14.08.2012 - 00:18
  Müşfik Kenter yoğun bakımda

  Usta sanatçı Müşfik Kenter'in rahatsızlığını öğrencileri twitter sayfasından duyurdu.

  80 yaşındaki Kenter'in zatürre rahatsızlığı nedeniyle 6 gün önce Çağlayan Florence Nightingale Hastanesi'ne yattığı öğrenildi. Kenter'in rahatsızlığı sosyal medyada büyük yankı buldu.

  Bay Samanyolu lakaplı Berkant'ın ardından Kenter'in de hastanede olduğuna dikkat çeken sevenleri sanatçının bir an önce sağlığına kavuşması için dua ettiklerini yazdı. Müşfik Kenter dün gece twitter'da hakkında en çok tweet atılan isim oldu. Sanatçının sağlık durumuyla ilgili bugün bir açıklama yapılacak.

  Tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter'in kardeşi Müşfik Kenter, mayıs ayında da Amerikan Hastanesi'nde kalp ameliyatı geçirmişti.

  MÜŞFİK KENTER 

  Diplomat Ahmet Naci Kenter ve Olga Cynthia'nın oğlu olarak 1932'de İstanbul'da dünyaya gelen, Müşfik Kenter 1947'de, Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatroya başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü bitirip devlet tiyatrosuna giren Kenter, 1959'da İstanbul'a geldi. Küçük Sahne'de bir dönem Muhsin Ertuğrul'la çalışan Müşfik Kenter 1960'da Site Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı. Yıldız ve Müşfik Kenter, 1962'de tiyatronun adını Kent Oyuncuları olarak değiştirdiler.

  İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller'den burslar alarak Amerika ve İngiltere'de tiyatro araştırmaları yapan ve incelemelerde bulunan Müşfik Kenter, İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi bir çok ülkede oyunlar sergiledi.

  Müşfik Kenter, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığı'nı ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulundu.


  Görüş Bildir