Euro
15.4335
0.65%
Dolar
13.5367
0.74%
Altın
787.6940
0.20%
Borsa
2,071.74
-0.67%
Bitcoin
573.545
-1.33%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C
  Mustafa Koç Başkanlık Sistemi'ne karşı

  Mustafa Koç Başkanlık Sistemi'ne karşı

  Türkiye için Başkanlık Sistemi'ne karşı olduğunu ifade eden Mustafa Koç, parlamenter sistemden yana olduğunu söyledi..
  • 15.11.2012 - 11:23

  Mustafa Koç Başkanlık Sistemi ne karşı #1

  Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, son dönemde gündemde olan başkanlık sistemi tartışmalarını canlı yayında yorumladı. Başkanlık sisteminin doğru olmayacağına inanan Mustafa Koç, parlamenter sistemden yana.

  Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, NTV canlı yayınında son günlerin en çok tartışılan konu başlıklarından Başkanlık Sistemi'ni değerlendirirken "Parlamenter sistem gayet güzel işlerken, başkanlık sistemine geçiş ne kadar doğru olur bilemiyorum" ifadelerini kullandı. Başkanlık sistemine geçiş için, Anayasa değişikliği yapılması gerekeceğine işaret eden Koç, bu konuda kararı Meclis'in vereceğinin de altını çizdi.

  MUSTAFA KOÇ'UN CANLI YAYINDAKİ AÇIKLAMALARI

  Mustafa Koç Başkanlık Sistemi ne karşı #2

  2013 BEKLENTİSİ

  Fitch'in not artışının ardından, S&P'den de bir not artırımı bekleyip beklemediği sorulduğunda, bu konuların tahmin edilmesinin çok zor olduğunu belirten Koç, yine de bir not artırımının gelebileceğini, 2013 yılında kredi kuruluşlarının Türkiye'ye geçmişe nazaran daha iyi bakacağını aktardı. 2013 yılı beklentilerini de değerlendiren Koç, Suriye ve İran tarafından olağandışı bir durum olmazsa, gelecek yıl için iyimser olduğunu, ekonomik anlamda 2012'den daha iyi bir yıl beklediklerini anlattı.

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yerli otomobil üretimi ile ilgili, "Şu anda öyle bir babayiğit yok falan demiştik. Şimdi 1-2 tane babayiğitle görüşmeye başladık" demişti. Çağlayan'ın bu açıklaması, gözlerin otomotiv sektöründe ciddi yatırımları olan Koç Holding'e çevrilmesine neden oldu. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç "Sayın Bakan'ın bizlerle bir teması olmadı bu konuda. Onun için babayiğidin kim olduğunu da bilemiyorum" dedi. Zafer Çağlayan'ın 2017 yılına kadar 200 bin adet yerli otomobil hedefini 'çok iyimser bir rakam' şeklinde değerlendiren Koç, şunları ifade etti:

  "ÇOK İYİ ANALİZ EDİLMELİ"

  "Yerli otomobil kavramını çok iyi analize etmek lazım ve tarif etmek lazım. Yerli otomobille ilgili neyi kastediyorsunuz? Bunun ölçeği, ihracatı, satış sonrası, servisi, satış ağı çok önemli. Onun için çok çok ciddi kaynak gerektiriyor. Şu anda dünyada otomotiv sektörü çok ciddi bir kriz içerisinde, özellikle Avrupa çok küçülüyor. Konsolidasyon devam ediyor. Bu sektörde belirli bir ölçeğe ulaşmadığınız zaman yaşama hakkınız yok.

  "YERLİ, YABANCI KALMADI"

  Bugüne baktığınızda bir çok firma birbirinin platformunu kullanıyor, her basamakta. Yerli yabancı diye bir şey kalmadı artık.

  "UCUZU VARKEN, NEDEN ÜRETELİM"

  Bizim burada şimdi yurt dışından daha ucuza parça almak varken, burada kendi başımıza 100-200 bin gibi rakamlarda üretmeye kalkmak ekonomisi olmayan bir şey.

  "TARTIŞMALAR YERSİZ"

  Devlet gelir de 2-3 milyar dolar masanın üzerine koyar teşvik için, ki böyle bir şey gerçekçi değil. O yüzden bu tartışmalar çok yersiz. Bana göre Doblo yerli bir otomobil. Üretiliyorsa üretiliyor."


  Görüş Bildir