Euro
9.4521
-0.03%
Dolar
7.8352
0.05%
Altın
459.78
0.64%
Borsa
1.335
0.76%
Bitcoin
150.650
-1.28%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C
  Musul ve Kerkük'ü geri alabilir miyiz

  Musul ve Kerkük'ü geri alabilir miyiz

  Ünlü tarihçi, Musul ve Kerkük hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
  • 28.10.2013 - 09:50

  Musul ve Kerkük ü geri alabilir miyiz #1

  Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü, Bugün Gazetesi'nin sorularına önemli cevaplar verdi. Hülagü, Musul ve Kerkük'ün geri alınabileceğini söyledi.

  İşte o röportaj:

  Abdülhamit tahttan indirilmeden önce Musul-Kerkük gibi petrol olan bölgeleri, stratejik bölgeleri özel mülkiyeti haline getirmiş. Sadece Ortadoğu’nun değişik yerlerinde değil, mesela Selanik’te de, Anadolu’da da Abdülhamit’in toprakları, mülkleri var. Kendi mülkiyetine almış, Hazine’ye, Hassa’ya koymuş. Uluslararası hukukta, o toprak işgal edilse dahi kişi mülkiyetine dokunulamaz. Abdülhamit’in kendi mülkiyeti haline getirdiği bu topraklardan biz 1. Dünya Savaşı’ndan sonra süratle feragat etmişiz. İttihatçılar, Abdülhamit’in özel mülk haline getirdiği bu mülkleri, toprakları özel mülkiyetten çıkarmak için adımlar atmışlar ama o adımlar da hukuki olarak tamamlanmamış, yarım kalmış çünkü onaylanması gerekiyor. Hukuki prosedür bitmemiş.

  O TOPRAKLAR NASIL GERİ ALINIR?

  Dışişleri Bakanlığı, Abdülhamit’in bu tür mallarının elde edilmesi noktasında Hanedan’a destek olabilir ama öncelikle tabii Hanedan’a içerideki mallarını vermesi gerekiyor. Osmanlı Hanedanı’na ait olan ve Türkiye tarafından kamulaştırılan malların önce Hanedan’a devredilmesi, arkasından da o emsal gösterilip, yurtdışında, diğer ülkelerin elinde bulunan mülklerin, malların, toprakların alınması söz konusu olabilir.

  BİZİM HANEDAN'A MÜLKLERİNİ TESLİM ETMEMİZ LAZIM

  Hukuki sürece bakıldığında, Hanedan’ın Irak’taki mal varlığının oradaki mahkeme tarafından reddedilmesinin temel sebeplerinden bir tanesi Türkiye’nin bu varlıkları vermemesi, 'Türkiye bile size mülklerinizi vermiyor ki siz gelip bizden mal istiyorsunuz' diyor. O yüzden önce bizim Hanedan’a mülklerini verip, arkasından da Hanedan’a destek çıkarak, gerek Ortadoğu’daki gerek Balkanlar’daki bu tür yerlerin alım süreci işletilebilir. Bu davaların kazanılabilmesi için ciddi bir siyasi gücün Hanedan’ın arkasında olması gerekiyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir