Petrol
111.69
0.15%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.976
3.04%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Mutabakat metni bu hafta Meclis’te

  İsrail ile varılan mutabakat metninin Bakanlar Kurulu tarafından bu hafta Meclis’e sevk edilmesi bekleniyor.
  • Detay Haber
  • 11.07.2016 - 05:43
  Mutabakat metni bu hafta Meclis’te

  Mutabakat metni bu hafta Meclis’te #1

  Mavi Marmara baskınının ardından gerilen Türkiye-İsrail ilişkileri iki hafta önce atılan adımlarla normalleşme sürecine girmişti.

  Sabah'tan Eda Işık'ın haberine göre; Başbakan Binali Yıldırım ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu eşzamanlı olarak düzenledikleri basın toplantısıyla iki ülkenin mutabakata vardığını kamuoyuna açıklamıştı.

  İki ülke arasında İsrail'in Mavi Marmara'da hayatını kaybedenlere tazminat ödemesi, Türkiye'nin Gazze'ye yapacağı yardımların önünün açılması gibi konularda uzlaşı sağlanmıştı.

  İşte Türkiye ile İsrail arasındaki bu anlaşma kâğıda dökülecek ve her iki ülkenin parlamentosunda onaylandıktan sonra resmi olarak hayata geçecek.

  HİÇ VAKİT KAYBEDİLMEYECEK

  Türkiye'de uluslararası anlaşmaşlar TBMM'ye Bakanlar Kurulu tarafından kanun tasarısı olarak gönderiliyor. İsrail ile ilgili anlaşmanın da bu hafta kanun tasarısı olarak Meclis'e sevk edilmesi bekleniyor.

  Tasarı ilk önce TBMM Dışişleri Komisyonu'nda ele alınacak. Ardından vakit kaybedilmeden TBMM Genel Kurul gündemine getirilecek. AK Parti kaynakları Genel Kurul'da başka bir kanunun görüşmeleri olsa bile İsrail ile anlaşmayı içeren kanun tasarısının öne çekilerek görüşüleceğini ifade etti.

  Uluslararası anlaşma olduğu için mutabakat metni bir bütün olarak görüşülecek, maddeler üzerinde değişiklik önerisi verilemeyecek, maddeler ayrı ayrı oylamaya sunulamayacak. Meclis Genel Kurulu'nda kanunlaşan metin onay için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a gönderilecek.

  Kanun haline gelen anlaşma metni Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girmiş olacak. Meclis'ten geçen her türlü kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulabiliyor. Ancak kanun olarak çıkarılan uluslararası anlaşmalar için Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusu yapma hakkı bulunmuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir