Euro
9.3658
-1.22%
Dolar
7.8684
-1.05%
Altın
458.44
-0.77%
Borsa
1.336
0.78%
Bitcoin
138.799
-9.90%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 13 C

  Nabi Avcı: Kürtçe sınav da olabilir

  Milli Eğitim Bakanı, özel okullarda Kürtçe eğitim alanlar için Kürtçe sınav yapabileceklerini söyledi.
  • 03.10.2013 - 14:56
  Nabi Avcı: Kürtçe sınav da olabilir

  Nabi Avcı: Kürtçe sınav da olabilir #1

  Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanlığının ev sahipliğinde düzenlenen OECD Eğitim Bakanları Gayriresmi Toplantısına katılan bakan ve ülke temsilcilerine yemek verdi. Avcı, yemek sonrası gündeme ilşkin soruları cevapladı.

  KÜRTÇE SINAV YAPABİLİRİZ

  Nabi Avcı, özel okullarda Kürtçe eğitim alanların sınav uygulamalarının nasıl olacağı yönündeki bir soruya şu cevabı  verdi: 'Onlara çalışmamız lazım. Hatırlarsanız Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almayan 367 çocuk sorun olmuştu. Şimdi 367 çocuk gelip 'Biz matematiği Kırmanci öğrendik, bu yüzden mağdur ediliyoruz' derse o zaman onlara Kırmanci sormamız işin adaleti gereği olur. Bunu yaparız, bu dersi okutan Bakanlık sorusunu da sormayı bilir.'

  ÇOK TALEP OLACAĞINI SANMIYORUM

  Bakan Avcı, yerel dillerde seçmeli ders alan öğrenci sayısının 24 bin 373 olduğunu, en yüksek talebin 19 bin 115 öğrenci sayısı ile Kırmanci diline gösterildiğini, bunu 853 ile Zazaki dilinin izlediğini bildirdi.

  Milli Eğitim Bakanı Avcı, 'Yerel dillerde eğitim konusuna talep olur?' sorusuna şu yanıtı verdi:

  'Doğrusu çok talep olacağını zannetmiyorum. Biz Türk çocuklarını da Türkçe okutan okullarda zor tutuyoruz. İmkanı olan aileler İngilizce okutan okullara gönderiyorlar. İyi bir şey mi? Değil. Herkes anadilinde okusun.'

  OKUL İSTERSE ANDIMIZ'I OKUTABİLECEK Mİ?

   Özel okulların 'Andımız'ı okutmaya devam edip edemeyeceği yönündeki bir soruya ise Avcı, 'Bu, yönetmelik gereği yapılıyordu. Olmayınca yapmayacağız. Milli Eğitime bağlı okullarda hangi gün, hangi eğitimin yapılacağı, 23 Nisan nasıl kutlanır, 10 Kasım'da anma nasıl yapılır, bayrak töreni nasıl yapılır, dersler nasıl yapılır, İstiklal Marşı nasıl söylenir bunlar net tanımlanmış şeylerdir. Dolayısıyla öğretmenler ve okullar, kafalarına göre yeni ritüeller yapamazlar; yapmazlar.' yanıtını verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir