Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
150.798
1.00%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 12 C

  NATO: Çin füzesini kendiniz kullanırsınız

  Türkiye'nin füze sistemi satın almak için Çinli şirketle görüşmelere başlaması, NATO ile ilişkilerini zedeledi.
  • 24.10.2013 - 09:00
  NATO: Çin füzesini kendiniz kullanırsınız

  NATO: Çin füzesini kendiniz kullanırsınız #1

  Başbakan Erdoğan başkanlığındaki Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin, Çin ile sözleşme görüşmelerine başlandığını duyurmasının ardından NATO'dan tepki geldi. 

  KENDİ İMKANLARINIZLA KULLANIRSINIZ

  NATO Genel Sekreterliği ve ABD dahil çok sayıda NATO üyesinden gelen tepkiyi değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çinli firmanın ilk sıraya yükseldiğini ancak ihalenin henüz sonuçlanmadığını söyledi. Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar de ziyarete gelen NATO görevlilerine 'Sistemle uyumlu hale getireceğiz' dedi. Bayar NATO'dan, 'Çin sistemi hiçbir zaman NATO sistemine entegre olamayacak. Bu baskı ya da şantaj değil, gerçek' karşılığını aldı. Daimi Temsilciler Konseyi  ile Askeri Komite de konuyla ilgili düşüncesini Ankara'ya iletti; 'NATO’nun radarları, uyduları, AWACS’larından yararlanmadan kendi imkanlarınızla kullanırsınız.' 

  ŞİRKETLER RİSK ALTINDA

  Türkiye, Çin ile proje kapsamında kaynak kodu transferi, ortak üretim gibi avantajlardan yararlanmak istiyor. Bu durumda Türkiye’nin savunma şirketleri de projeye dahil olacak. Ancak Batılı kaynaklar, halihazırda birçok projede birlikte çalıştıkları Aselsan, Havelsan gibi şirketlerin Çinli şirketlerle birlikte çalışmasının, bu şirketlerin Batı’daki işlerini olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir