Euro
9.5214
0.05%
Dolar
7.8533
-0.11%
Altın
462.63
0.11%
Borsa
1.325
0.02%
Bitcoin
150.085
0.73%
7ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 7 C

  NATO komutanı: Türk askeri inanılmaz

  Korgeneral Hodges, Afganistan'da görev yapan Türk askerlerinden övgü dolu sözlerle bahsetti.
  • 06.12.2012 - 13:45
  NATO komutanı: Türk askeri inanılmaz

  NATO komutanı: Türk askeri inanılmaz #1

  NATO'nun yeni yapılanması içerisinde İzmir'de yeni faaliyete başlayan Müttefik Kara Komutanlığı'nın komutasını üstlenen Korgeneral Hodges, ''soğuk savaş'' döneminde kurulmuş olan NATO'nun, uluslararası sistemin hala en etkili örgütleri arasında yer aldığını belirtti.

  NATO SAĞLAM BİR DİYALOG İÇİNDE

  Doğu bloğunun yıkılmasının ardından NATO'nun misyonunu tamamlamış olduğunu düşünenlerin yanıldığını ifade eden Hodges, NATO'nun üye ülkelerin yanında çok sayıda devlet ve örgüt ile sağlam bir diyalog içerisinde olmasının, bunun yanı sıra üye olmayı bekleyen ve arzulayan devletlerin varlığının, örgütün bugün de ne kadar önemli olduğunun kanıtı olduğunu söyledi.

  PATRİOT SİSTEMİ NEDEN KURULDU?

  Korgeneral Hodges, Türkiye'ye patriot sistemlerinin konuşlandırılması kararının da NATO'nun etkinliğinin önemli göstergesi olduğunu dile getirdi. Alınan kararın, bir saldırıya karşı değil, potansiyel bir tehdide karşı alınmış olduğunu ve kararların oy birliği ile alınma zorunluluğuna dikkati çeken Hodges, şunları kaydetti: ''İttifaka üye 28 üye, bir üyenin güvenliğine destek olabilmek amacıyla oy birliği ile karar aldı. Hiçbir örgüt, böyle bir talebi bu kadar kısa sürede sonuçlandıramaz. Karar oy birliği ile alındı, üstelik burada bir saldırıdan değil, potansiyel tehditten söz ediyoruz. Bu karar, ittifakın gücünü, etkinliğini ve bugüne kadar neden başarılı olduğunu teyit ediyor.''

  "TÜRK ASKERLERİ İNANILMAZ"

  Türkiye'nin, NATO'ya her zaman önemli katkılar sağlamış bir üye olduğunu belirten Hodges, Türk askerlerinin, özellikle Afganistan'da harika işlere imza attığını söyledi.

  Hodges, Türkiye'nin, Afganistan'da NATO önderliğinde kurulmuş olan Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) içerisinde Başkent Kabil'in güvenliğinden sorumlu olduğunu ve sürecin sonunda kentin güvenliğinin artık Afgan güçlerice sağlanabilecek hale geldiğine işaret ederek, şöyle konuştu: ''Bu, çok büyük başarıdır. Türkiye kritik rol oynadı. Türk askeri inanılmaz. Herkes onlara güveniyor, aynı zamanda çok disiplinliler. Bugüne kadar atandığım tüm NATO görevlerinde, her zaman yanımda Türk subaylarının ve görevlilerinin olmasını tercih ettim. Türk halkı, gerçekten gurur duymalı.''

  NATO AFGANİSTAN'DAN AYRILMADI

  Hodges, Afganistan'daki, ISAF misyonunun görev süresinin 2014 Ocak'ta dolacak olmasına ilişkin olarak ise NATO'nun Afganistan'a istikrar için bir şans verdiğini söyledi. Afganistan'da, cesur, kendini adamış birçok Afgan tanıdığını dile getiren Hodges, Afganistan'ın geleceği için realist, ama aynı zamanda da iyimser olduğunu ifade etti. ISAF misyonunun sona ermesinin NATO'nun Afganistan'dan ayrıldığı anlamına gelmediğini belirten Hodges, ''Sadece misyon değişiyor'' dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir