Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
485.284
-7.66%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C

  NATO: Türkiye mağdur Erdoğan ölçülü

  NATO: "Türkiye'ye ihitiyacı olan desteği vermenin tam zamanı"
  • 16.10.2012 - 14:15
  NATO: Türkiye mağdur Erdoğan ölçülü

  NATO: Türkiye mağdur Erdoğan ölçülü #1

  NATO Source Direktörü ve Atlantik Konseyi’nin deneyimli uzmanı Jorge Benitez, NATO’nun Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu desteği vermesinin tam zamanı olduğunu ifade ederken, “Savaş hazırlığında olan müttefik için birkaç AWACS radar uçağı ya da NATO Acil Mukabele Gücü’nden bazı birliklerin Türkiye’ye aktarılmasıyla Ankara’nın siyasal ve askeri açıdan güçleneceğini” belirtti. Benitez, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye krizini büyük sabır ve ölçülülükle götürdüğünü bildirdi. 

  Jorge Benitez, son beş ay içerisinde Türkiye’nin NATO’dan Suriye konusunda destek talep ettiğini, ittifakın ise bu talebe eylemden çok sözle karşılık verdiğini belirterek NATO’nun Türkiye’ye sürekli tekrar edilen sözlerden daha fazlasını önermesi gerektiğini ifade etti.

  NATO IRAK İŞGALİNDEN ÖNCE NELER YAPTI?

  ABHaber’e göre, Jorge Benitez transatlantik ittifakın bugüne kadar krizlerin üstesinden 5. Maddeyi yürürlüğe sokmadan geldiğini, 2003 yılında Irak’ın işgalinden önce, Türkiye’nin Irak’tan gelebilecek saldırıya karşı kendisine nasıl bir yardım sağlanabileceğini NATO Anlaşması’nın 4. Maddesinin altında tartışmak üzere NATO üyelerini toplanmaya davet ettiğini hatırlattı. Anlaşmanın 4. Maddesinin de, bölgesel ve siyasal bütünlüklerini tehlikeye düşüren herhangi bir durumda üye devletlere toplanma çağrısında bulunma hakkı verdiğine dikkat çeken Benitez, bu maddenin yürürlüğe girmesi sonucunda Türkiye’nin güvenliğini sağlamaya yönelik uyarı niteliğindeki önlemlerin kabul edildiğini kaydetti. Jorge Benitez, söz konusu yardımların 5 AWACS radar uçağı, 5 adet Patriot hava savunma bataryası ile kimyasal ve biyolojik saldırılara kaşı ekipmanı içerdiğine dikkat çekerken tüm NATO üyelerinden 1000’den fazla teknik açıdan gelişmiş ve yetenekli kuvvetin Türkiye’ye destek için aktarıldığını anımsattı.

  “TÜRKİYE SON DERECE MAĞDUR, ERDOĞAN ÖLÇÜLÜ”

  Benitez, Türkiye’nin Suriye krizinden son derece mağdur olduğunu vurgularken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da “her şeye rağmen krizi büyük sabır ve ölçülülükle götürdüğünü” ifade etti. Ancak Türkiye’nin bu yükü daha fazla taşımayacağı uyarılarıyla ilgili olarak Jorge Benitez, bu noktada NATO’nun ihtiyacı olan desteği vermesinin tam zamanı olduğunu ifade ederken, “savaş hazırlığında olan müttefik için birkaç AWACS radar uçağı ya da NATO Acil Mukabele Gücü’nden bazı birliklerin Türkiye’ye aktarılması ile birlikte Ankara’nın siyasal ve askeri açıdan güçleneceğini” söyledi. Böyle bir adımın, Esad rejimi ve onun destekçilerine Türkiye’ye karşı saldırı gerçekleştirmesi konusunda engel olacağını belirten Benitez, NATO’nun böyle davranarak iki ülkenin sınır çatışmasına girme ihtimali ile Türkiye’nin Suriye’ye tek taraflı müdahalede bulunma olasılığını azaltabileceğini de kaydetti.


  Görüş Bildir