Euro
15.2482
0.03%
Dolar
13.4319
0.05%
Altın
794.5870
-0.15%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
571.498
-1.57%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  NATO Türkiye'nin koltuğunu başkasına verdi

  63 yıllık NATO tarihinde ilk kez oturulan koltuk artık Türkiye'nin değil.
  • 26.08.2012 - 10:12
  NATO Türkiye'nin koltuğunu başkasına verdi

  NATO Türkiye nin koltuğunu başkasına verdi #1

  Türkiye, NATO tarihinde ilk kez elde ettiği Savunma Direktörlüğü koltuğunu kaybetti. Başbakan Erdoğan’ın tutuklanmasını eleştirdiği Balyoz davası sanığı Tuğgeneral Hakan Akkoç’un yerine NATO tarafından atama yapıldı.

  63 YILDA BİR İLK

  Türkiye, 63 yıllık NATO tarihinde ilk kez elde ettiği Savunma Direktörlüğü koltuğunu kaybetti. Başbakan Erdoğan’ın ‘’NATO’daki görevinden gelip ifade verdi, bu inceliktir’’ diyerek tutuklanmasını eleştirdiği Balyoz davası sanığı Tuğgeneral Hakan Akkoç’un yerine NATO tarafından atama yapıldı.

  Emrinde 74 ayrı ülkeden personelin görev yaptığı Tuğgeneral Akkoç, Bürksel’deki NATO karargahında karar mekanizmalarında görev alan ve seçimle iş başına gelen tek Türk subayıydı. 1984’de Harp okulunu 8’incilik ile bitiren Topçu subayı Akkoç, 2012 YAŞ toplantısında 23. Motorize Piyade Tümen Komutan yardımcılığına atanmıştı. Türkiye daha önce de Napoli’deki NATO Uluslararası Tatbikatlar Şube Müdürlüğü görevini, Albay Alper Şengezer’in Balyoz davasından tutuklanması nedeniyle kaybetmişti.

  ‘’KAÇMA ŞÜPHEM Mİ VAR?’’

  Tuğgeneral Akkoç, NATO Savunma Direktörü olarak Brüksel’de görev yaparken yurda gelip Balyoz Davasında ifade verdi. Binlerce sayfalık belgeler arasında ses kaydı, ıslak imzası ya da parafı bulunamadı ve Balyoz plan semineri sırasında yurt dışında olduğunu kanıtlamasına rağmen Mart 2011’de tutuklandı.

  Erdoğan bir süre önce Akkoç’un durumunu dile getirip ‘’NATO'da görev yapan, yurtdışında görev yapan personellerimizden bu süreç içerisinde olanlar, çağrılmışlardır ailelerini bırakmak suretiyle gelmişler ve tutuklanmışlardır. Bu bir inceliktir. Öyleyse tutuksuz yargılarsınız" demişti.

  Akkoç Erdoğan’a teşekkür etmiş ve ‘’Başbakanın konuşması olumlu ancak biz halen tutukluyuz. NATO'da kordiplomatik görev yaparken, avukatlarımdan tutuklanacağımı öğrenmeme rağmen mahkemeye geldim. Yurtdışında yaşamak için maddi ve manevi çevre dost, arkadaş ve iş gibi her türlü olanağa sahip olan ben, vatanıma dönüyorsam neye isnat ederek kaçma şüphem olduğuna karar verdiniz?’’ demişti.


  Görüş Bildir