Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
27ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 27 C
  Nazarbayev'den Türkiye'ye Şanghay desteği

  Nazarbayev'den Türkiye'ye Şanghay desteği

  Kazakistan Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliği konusundaki fikrini açık bir şekilde belirtti.
  • AA
  • 05.08.2016 - 22:53

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, baş başa ve heyetler arası görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

  Basın toplantısında konuşan Nazarbayev, Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü'nün bünyesinde olmasını sonuna kadar desteklediğini söyledi.

  Nazarbayev den Türkiye ye Şanghay desteği #1

  İKİ ÜLKE ARASINDAKİ YATIRIMLARIN TUTARI..

  Tüm dünyada kriz varken bile iki ülke ilişkilerinin son derece iyi geliştiğini söyleyen Nazarbayev, şunları kaydetti: “Daha önce Erdoğan ile birlikte stratejik belgeleri kabul ettik ve yaptığımız anlaşmalarla bu kriz karşısındaki dayanıklılığımızı artırdık. İki ülke arasındaki yatırımların genel tutarı 800 milyon dolar tutarında. Eski İpekyolu güzergahı üzerindeki iki büyük devletiz.

  Nazarbayev den Türkiye ye Şanghay desteği #2

  "SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM"

  Türkiye’nin, Erdoğan’ın, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün bünyesinde olmasını sonuna kadar destekliyorum. Bizler Türkiye’nin alt yapısının nasıl geliştiğini ve teşkilata bulunacağı katkıyı çok iyi biliyoruz. Ayrıca Çin’in başlattığı ve İpekyolu güzergahında yapılan etkinlikler bizim için çok önemli ve bunların birçoğu Türkiye olmadan gerçekleştirilemez. Hazar Denizi boyunca bin 500 kilometrelik bir ulaşım alanı tamamlandı. Bakü limanı genişletilmekte ve bunun üzerinden yapılan birtakım ulaşım projelerimiz aksamadan ilerlemekte.”

  Nazarbayev'den Türkiye'ye Şanghay desteği VİDEO

  Nazarbayev den Türkiye ye Şanghay desteği #3

  ŞANGHAY BEŞLİSİ

  Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın 1996 yılında oluşturdukları yapılanma Şanghay Beşlisi olarak anılıyordu. Bu örgüt 2001'de Özbekistan'ın katılımıyla üye sayısını altıya çıkarttı.

  ABD VE AVRUPA BİRLİĞİNE KARŞI..

  Dünya petrol üretim ve kullanım pazarının yarısından fazlasını elinde bulunduran ve Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan'ın gözlemci olarak bulunduğu örgüt, ABD'ye ve Avrupa Birliği'ne karşı etkili bir kutup oluşturuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir