Dolar
6.864
0.0408%
Euro
7.7738
0.1636%
Altın
1801.1
0.1401%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
397.463
0.1269%
Bitcoin
63909.93
0.4174%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C
  Necdet Özel: Hakime çay bile söylemedim

  Necdet Özel: Hakime çay bile söylemedim

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, Uludere'ye takipsizlik kararıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi.
  • 09.01.2014 - 06:42
  Necdet Özel: Hakime çay bile söylemedim

  Necdet Özel: Hakime çay bile söylemedim #1

  Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nın 2011 yılında Uludere'de 34 kişinin hava harekatı sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin "takipsizlik" kararını vermesinin ardından yapılan eleştirilere tepki gösterdiği öğrenildi.

  İddialara göre Org. Özel, kararla ilgili, "Genelkurmay ve Askeri yargı işbirliği içinde karar aldı" diye yapılan yorumlara, "TSK'daki görev hayatım boyunca prensip olarak askeri savcı ve hakimlerle bir araya gelmekten uzak durdum. Askeri savcı ve hakimlere çay dahi söylemedim. Bu yönde yapılan eleştiriler gerçekleri yansıtmıyor" diye tepki verdi.

  EMRİ ORGENERAL ÖZEL VERMİŞTİ

  Askeri savcılığın, 34 kişinin öldüğü Uludere olayında "takipsizlik" kararının ayrıntılarında, hava harekatı yapılmasına Genelkurmay Başkanlığı'nda yapılan toplantıda karar verildiği, kararın MGK toplantısı nedeniyle karargahta olmayan Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'e telefonla bildirildiği ortaya çıkmıştı. Yine kararın ayrıntılarında, Org. Özel'in, karargaha dönmek yerine bilgilerin işlendiği haritanın evindeki çalışma ofisine gönderilmesini istediği ve evinde haritaları inceledikten sonra hava harekatına onay verdiği vurgulanmıştı.

  "TSK KAÇINILMAZ HATAYA DÜŞTÜ, PERSONEL BÜYÜK ÜZÜNTÜ İÇİNDE"

  Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın 4'ü general 1'i albay 5 komutan dahil tüm TSK personelinin görev gereklerini yerine getirirken kaçınılmaz hataya düştüklerine hükmetmesiyle ilgili konuşan askeri kaynaklar, TSK personelinin can kayıplarının üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

  ULUDERE KOMUTANLARI ŞİMDİ NE YAPIYOR

  Takipsizlik kararının ardından gözler dosyada adı geçen komutanlara çevrildi. Kararda adı geçen komutanların tamamının görev yeri değişti. Şüpheli olarak anılan Korgeneral Yıldırım Güvenç, o tarihte Van'da konuşlu terörle mücadelenin en kritik noktalarından Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı'yken daha sakin bir görev olan 2. Kolordu Komutanlığı'na atandı. 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Bölük, 1. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanlığı'na getirildi. Genelkurmay 2. Analiz Değerlendirme Daire Başkanı Tuğgeneral Ali Rıza Kuğu'nun görev süresi iki kez temdit edilerek aynı rütbede bekletildi. Kuğu, Kabil'de ISAF RCC Kabil Bölge Komutanlığı yaptı. Şüpheli 2. Ordu Komutanlığı İstihbarat Başkanı Topçu Kurmay Albay Aygün Eker, Eylül 2013'e kadar Kosova'daki KFOR Türk Temsil Heyeti Komutanlığı'nı yaptı. Diğer bir şüpheli Tuğgeneral Halil Erkek ise 2. Ordu Harekat Kurmay Başkanı'yken, Tekirdağ 8. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Garnizon Komutanlığı görevine getirildi.

  HÜSEYİN ÇELİK: TAZMİNATI PKK ENGELLEDİ

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, takipsizlik kararıyla ilgili şunları söyledi:

  "Askeri mahkeme 'kaçınılmaz bir hata var' dedi. Hükümet de olayda ölenlerin ailelerine 120 bin lira tazminata hükmetti. Ancak terör örgütü ve BDP, tazminata "kan parası" diyerek, ölenlerin yakınlarının tazminatı almasını engelledi."

  ULUDERELİ AİLELER EYLEME HAZIRLANIYOR

  Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nın takipsizlik kararı vermesi üzerine, aileler protesto eylemleri yapacaklarını duyurdu. Uludere'nin Gülyazı Köyü'nde yaşayan ve olayda yaşamını yitiren Vedat Encü'nün babası Zeki Encü, "Şimdiye kadar nasıl mücadele ettiysek, bundan böyle de alınan hukuksuz kararların üzerine gideceğiz. Biz demokratik çevrelere sesimizi duyurduk, şimdi onlarla birlikte alanlara ineceğiz. Biz AKP'nin grubunu işgal etmek, il binalarına yürümek ve yurdu terk etmek de dahil her tür eylemi yapacağız" dedi.

  Görüş Bildir