Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
443.370
2.44%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Nedim Şener: Zahid Akman'la eşit değilim

  Nedim Şener, Silivri Cezaevi'nden meslektaşlarına mektup gönderdi..
  • 30.10.2011 - 09:40
  Nedim Şener: Zahid Akman'la eşit değilim

  Nedim Şener: Zahid Akman la eşit değilim #1

  ODATV davasının tutuklu sanıklarından gazeteci Nedim Şener, Deniz Feneri tahliyeleriyle başlayan tartışmayla ilgili, "Sayın Bülent Arınç her ne kadar temennisini dile getirse de ben hiçbir zaman Deniz Feneri sanıkları kadar kendimi eşit görmedim. Zahid Akman ve diğerleri hep bizim gibi gazetecilerden daha eşitti" dedi.

  MEKTUP GÖNDERDİ

  Nedim Şener, Silivri Cezaevi'nden meslektaşlarına gönderdiği mektubunda şunları söyledi:
  "Bildiğimiz ve görünen o ki Deniz Feneri sanıklarının bu 'daha eşit' hali varlığını hep koruyacak. Bize düşen haddimizi bilmektir. Tamam, Akman ve Deniz Feneri sanıklarıyla 'eşit' olmayalım ama insan yargılandığı davanın iddianamesindeki diğer sanıklarla eşit olmak istiyor doğrusu. Odatv iddianamesindeki 2 tutuksuz sanık var, Mümtaz İdil ve İklim Ayfer Kaleli. Biz 8 ay soruşturmanın bitmesini ve iddianameyi bekledik. Sonunda iddianame çıktı, bir de ne göreyim; İdil ve Kaleli TCK 314/2, yani 'Silahlı Terör Örgütü Üyesi' olmakla suçlanıyordu. Çok şaşırtıcıydı, savcılığın mahkemeye bile sevk etmediği insanlar örgüt üyesi yapılmıştı. Ben ve Ahmet Şık ise 'örgüt üyesi' diye tutuklandık ama iddianame geldiğinde gördük ki suçlama 'örgüte üye olmamakla birlikte yardım ve yataklık etmek'. İdil'in ve Kaleli'nin hukuki durumu ile tutuklu Odatv çalışanlarının durumu arasında da hiç fark yok.

  'TUTUKLANSINLAR DEMİYORUM, BU ZALİMLİK OLUR AMA..'

  Elbette 'İdil ve Kaleli de tutuklanmalıydı' demiyorum, bu zalimlik olur. Ama diğer 314/2'den yargılanacak olanların canı yok mu? Ben ve Ahmet Şık daha hafif bir suçlamayla hâkim karşısına çıkmayı bekliyoruz, hem de 8 aydır. Mahkemeler iddianame çıkmış olmasına, deliller toplanmış olmasına rağmen halen 'atılı suçun vasıf ve mahiyeti, delil durumu, kaçma şüphesi ve delilleri karartma ihtimali' gerekçesiyle tahliye taleplerini reddediyor. Tam 8 aydır Mümtaz İdil ve İklim Ayfer Kaleli delil karartmadı, kaçmadı biz mi delil karartacak ve kaçacaktık?"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir