Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
379.850
1.61%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Neşet Ertaş'la ilgili o iddia Meclis'e taşınıyor

  Neşet Ertaş'la ilgili "Müslüman bir insan olduğuna şahitlik eder misiniz?" sorusu Meclis’e taşınıyor.
  • 04.10.2012 - 16:17
  Neşet Ertaş'la ilgili o iddia Meclis'e taşınıyor

  Neşet Ertaş la ilgili o iddia Meclis e taşınıyor #1

  Vefatıyla yediden yetmişe tüm Türkiye'yi yasa boğan halk ozanı Neşet Ertaş'ın cenazesinde, Kırşehir Belediyesi yazısı nedeniyle tabutun 'reklam panosuna' dönüştürüldüğü yönündeki tartışma henüz bitmeden, bu kez de cenaze namazında cemaate sorulan soru tartışma başlattı.

  MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINIYOR

  Kırşehir Ahi Evran Camii'nde cenaze namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kamil Yılmaz'ın "Onun hali hayatında ve kemal-i sıhhatinde Müslüman bir insan olduğuna şahitlik eder misiniz?" diye sormasını, CHP'liler Meclis gündemine getirecek. Bununla ilgili soru önergesi hazırlanırken, Kırşehir Belediyesi'ne yönelik 'tabutu reklam panosuna dönüştürme' eleştirileri de önergede yer alacak.

  MOROĞLU: "BU SORU BASKIYI İFADE EDİYOR?"

  Neşet Ertaş'ın hastalığından vefatına kadar, sürece yakın tanıklık eden ve cenaze işlemleriyle ilgilenen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, cenaze namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kamil Yılmaz'ın cemaate yönelttiği soruyu garipsediğini söyledi. Moroğlu, "Yani Müslüman olduğunu bilmediğin bir insanın cenazesini niye kıldırıyorsun? Bu usul bilip bilmemekle ilgili bir durum değil. Toplumu tek tip hale getirmek, renklilikleri törpülemek ve bunun için bir cenazeyi bile kullanmak kabul edilemez. Müslüman değilseniz hatta Sünni değilseniz demek ki yaşama özgürlüğünüz yok. Bu soru aynı zamanda bir baskıyı ifade ediyor" değerlendirmesini yaptı.

  AKKİRAZ SORU ÖNERGESİ VERECEK

  CHP İstanbul Milletvekili ve halk müziğinin önemli temsilcilerinden Sabahat Akkiraz da konuyu Meclis gündemine soru önergesiyle taşıyacağını kaydetti. Akkiraz, "Cenaze esnasında bu soru benim de dikkatimi çekti. Hiçbir yerde böyle bir soru duymadım. Muhtemelen o namazı kıldıran kişi Abdalların inanç olarak Müslüman olduğunu bilmiyor ki tekrar bir tescil ettirme ihtiyacı hissetti. Ayıp olan sorunun kendisi" diye konuştu. Bu konuyu Meclis kürsüsünden de dile getireceğini ifade eden Akkiraz, "Keşke bu topraklardan gelmiş geçmiş en büyük ozanlardan biri olan Neşet Ertaş'ın sonsuzluğa uğurlanışında ne tabut tartışmaları ne de bu tür davranışların ayıbı yaşanmasaydı. Bu açıdan da üzüntü duyuyorum" dedi.

  DİYANET'İN AÇIKLAMASI

  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kamil Yılmaz'ın konuyla ilgili yaptığı açıklama ise şöyle: "Ömrünü hakka ve halka hizmete adamış, musallada bulunan halk kahramanımız Neşet Ertaş'ı hepimiz tanıyoruz, dünya tanıyor, ülkemin insanı tanıyor. Onun memleketine bağlılığı, dinine, diyanetine bağlılığı hepimizin ittifakla şahit olduğu bir husus. Şiirlerinde, sazıyla söylediği bu duyguları çok derinliğiyle görüyoruz. Ama yine de bununla birlikte biz bir son defa sizlerden, onu hali hayatında tanıyan, sohbetlerine iştirak etmiş, programlarında bulunmuş, televizyonda onu seyretmiş halkımızın bir ferdi olarak, her birinizden onun hali hayatında kemal-i sıhhatinde Müslüman bir insan olduğuna şahitlik eder misiniz? Şahitlik eder misiniz? Daha yüksek sesle, şahitlik eder misiniz? Neşet Ertaş da şüphesiz fani bir insan. Son yolculuğunda Neşet Ertaş üstadımıza haklarınızı helal eder misiniz? Lütfen haklarınızı helal edin. Allah bu şahitliklerinizi ve helalliklerinizi kabul buyursun. Allah yerini boş bırakmasın. Duamız budur."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir