Petrol
87.21
-0.33%
Euro
18.1907
0.18%
Dolar
18.5145
0.05%
Altın
990.43
0.25%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
363.080
-0.07%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Nevruz bitti gerginliği bitmedi

  Şırnak'taki Nevruz gözaltılarını protesto etmek isteyen grup adliye binasına yürümek istedi.
  • 24.03.2012 - 05:23
  Nevruz bitti gerginliği bitmedi

  Nevruz bitti gerginliği bitmedi #1

  Vekiller, izinsiz gösteriye engel olmak isteyen polisle tartıştı.

  Şırnak'ın Cizre ilçesinde, BDP'lilerin adliye binasına yürümek istemeleri nedeniyle yaşanan gerginlik sırasında BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile bir emniyet amiri arasında tartışma çıktı.

  ADLİYEYE YÜRÜMEK İSTEDİLER

  Cizre'de 20 Mart'taki izinsiz Nevruz kutlamalarında gözaltına alınanlara destek vermek için ilçeye gelen BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Van Milletvekili Özdal Üçer, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, İsviçre Sol Parti üyesi Yekbun Alp ve BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, parti binasına uğradıktan sonra adliyeye yürümek istedi.

  POLİSLE VEKİL TARTIŞTI

  Etkinliğin izinsiz olduğunu ve sadece milletvekillerinin yürüyebileceğini belirten emniyet yetkilileri ile BDP'li milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Daha sonra İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Uçar ile görüşen milletvekillerine adliyeye gitmelerine. Ancak diğer partililer de milletvekilleriyle yürümeyi sürdürünce polis Dörtyol Kavşağı'nda grubu bir kez daha uyardı.

  Bunun üzerine Hasip Kaplan ile Cizre Emniyet Müdürlüğünde görevli bir emniyet amiri arasında tartışma çıktı. Ardından BDP'li milletvekilleri, polisin geniş güvenlik önlemleri altında adliye binasına ulaştı.

  Burada gazetecilere açıklama yapan Kaplan, savcı ile görüşmek için adliyeye gireceği sırada beraberindekilerin binanın bahçesine alınmadığını görünce emniyet amiriyle tartışmaya başladı. Emniyet amirinin de karşılık vermesiyle uzayan tartışma, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Uçar'ın araya girmesiyle sona erdi.

  BDP'li milletvekilleri, daha sonra gözaltılarla ilgili savcıdan bilgi almak üzere adliye binasına girdi.


  Görüş Bildir