Petrol
87.26
0.09%
Euro
18.2494
0.51%
Dolar
18.5475
0.23%
Altın
995.32
0.75%
Borsa
3151
0.00%
Bitcoin
364.052
0.66%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Nihal Bengisu Karaca: Başbakan'ı dişi kesmeyen bize saldırıyor

  Çözüm süreciyle ilgili konuşan Akil İnsan Nihal Bengisu Karaca, "Başbakan'ı dişi kesmeyen bize saldırıyor" dedi.
  • 28.05.2013 - 10:28
  Nihal Bengisu Karaca: Başbakan'ı dişi kesmeyen bize saldırıyor

  Nihal Bengisu Karaca: Başbakan ı dişi kesmeyen bize saldırıyor #1

  Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Bölgesi Üyesi Nihal Bengisu Karaca, Söz Sende'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtladı.  Çözüm süreci ve akil insanlarla ilgili konuşan Nihal Bengisu Karaca, "Meşru ve makul hak arayışlarını reddeden kişilerin çözüm süreci üzerinden bizi yanlış yapmakla suçladıklarını görüyorum. Başbakan’ı dişi kesmeyen bize saldırıyor. Milletin hayrı için taş üstüne taş koymamış insanların bizim üzerimize gelmesini garipsiyorum. Bizi susturdukları zaman bizi değil, oraya kendilerini, endişelerini anlatmaya gelmiş insanları susturmuş oluyorlar" dedi.

  BASKIN ORAN’IN HESABINI BİZE SORUYORLAR

  "63 kişinin demokratikleşmekten anladıkları çok farklı, heyet içindeki birçok isimle ters düştüğüm oluyor" diyen Nihal Bengisu Karaca, "Baskın Oran idari özerkliği savunurken 'Fena mı olur, İzmir de kendi yönetim biçimini belirler' demiş. Bu sözlerin hesabını bize soruyorlar. Ben yerel yönetimlerin güçlendirilmesini savunuyorum ama özerlik ya da federasyon taraftarı değilim. Ortak noktamız demokrasi konusunda taleplerimiz olması ama herkesin “nasıl”ı farklı. Yine de tahmin ettiğimden daha senkronize bir çalışma oluyor" ifadelerini kullandı.

  ÇOCUKLARINIZ ÖLDÜ, TORUNLARINIZ ÖLMESİN

  Nihal Bengisu Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu heyetin görevi çok yanlış aksettirildi. Daha ilk ziyaretimizde bir şehit annesini ziyaret etmeye gitmiştik. Ben orada şehit annesine “Seni dinlemeye geldim” dediğimde şaşırdı. Ben “Evladınız öldü, torununuz da ölmesin” demeye gidiyorum. Birine evladınız boşu boşuna öldü duygusu vermek günah. Kürt meselesi ile ilgili yapıcı çözümler üretirken Türk meselesi diye bir şeye yol açmamak için ailesinden birini kaybetmiş insanlara ekstra hassasiyet gösterilmeli. Elbette hiçbir şehit boşuna ölmedi.“


  Görüş Bildir