Petrol
112.53
2.25%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.845
0.33%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Niyazi Koyuncu: Yazıklar olsun

  Nevruz'da Lazca şarkı söyleyerek meydandaki kalabalığı coşturan Niyazi Koyuncu eleştirilere yanıt verdi.
  • 22.03.2013 - 15:04
  Niyazi Koyuncu: Yazıklar olsun

  Niyazi Koyuncu: Yazıklar olsun #1

  Kazım Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu, Diyarbakır Belediyesi'nin düzenlediği Nevruz etkinliğinde sahneye çıkıp Lazca şarkı söylemesini eleştirenlere A Haber'de yayınlanan Jurnal programında yanıt verdi. Koyuncu, ilk kez bir Nevruz etkinliğine katıldığını açıklayarak, anadilde şarkı söylediğini ve Diyarbakırlıların kendisini bağrına bastığını söyledi.

  Koyuncu, sosyal medyadan kendisine yönelik hakaret mesajlarına ise "yazıklar olsun" sözleriyle tepki verdi.

  FARKLILIKLAR BİZİM BAĞIMIZDIR

  İlk katıldığım Nevruz kutlamasıydı. Ben sanatla uğraşan biriyim, sanatçı diyemiyorum, kendime. Benim ülkemde yaşanan her olaya insani açıdan baktım, siyasi açıdan değil. Sadece insani açıdan bakınca, geçtiğimiz günlerde Sinop'ta yaşanan olaylar, linç kültürü, tahammülsüzlük beni korkutuyor. Nevruz için beni aradıkları zaman tereddüt etmeden kabul ettim. Sahnede olduğum sırada zaman zaman suiistimal edildiğim birkaç an olsa da bu etkinlikte olmaktan mutluyum. Bu ülkede yeterince kan döküldü. Bunun durması için her çabayı desteklemek zorundayım. Benim ülkem, tüm insanların birlikte yaşayabileceği bir coğrafya. Bugün de buna inandın. Farklılıklar bizim bağımızdır.

  BENİ BAĞIRLARINA BASTILAR

  Barış süreci yaşanıyor olmasaydı, böyle bir süreçte olmasak böyle bir davet olur muydu, siz katılır mıydınız?

  Barış varsa ben orada olmak isterdim, yeterince kan gördük, yeterince insan öldü. Biz Karadenizli olarak orada oldum, anadilimde şarkı söyledim, oradaki insanlara, onlar da beni bağırlarına bastı.

  İLK KEZ BİR NEVRUZ ETKİNLİĞİNE KATILDIM

  İnanılmaz bir kalabalık vardı, biraz hislerinizi alabilir miyim, o sahnede neler yaşadınız?

  Bu kadar beklemiyordum haliyle. İlk katıldığım Nevruz etkinliğiydi. Heyecan vardı haliyle. ;O kadar kalabalık önünde şarkı söylemek o insanlara kardeşliği barışı anlatmak önemliydi. Herkes misafirperverdi.

  Şarkılarınızı biliyorlar mıydı?

  Biliyorlardı.

  Kürtler arasında hayranlarınız çok mudur?

  Bence müzik evrensel. Kendime hayran seçene biri değilim. Müzik bir araç, kardeşliğe barışa dair bir araç. Müziğin milliyeti olamaz. Evet, Kürt arkadaşlar bağrına bastı, yarın Ege'de her yerde şarkımızı söyleriz.

  Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, "umarız bir gün Karadeniz'de Kürtçe şarkılar söylenir, alkış tutulur" dedi; var mı ihtimal?

  İnşallah olur. Savaşarak bir yere varamayız. Savaş halinde olmayı kabul edemiyorum Karadenizli olarak. Bu temenniler yerini bulsun.

  YAZIKLAR OLSUN

  Peki desteklendin mi?

  Sosyal medyada bana destek ve köstek mesajları da geldi. Onlar adına ben utanıyorum. Küfretmek vatanseverlik değildir, hangisi benim kadar vatansever merak ediyorum. Bugün sosyal medyada attılar tuttular, yarın başkasına yaparlar, yıllardır bu zihniyet hâkim olduğu için bir arpa yol alamadık. Ben Diyarbakır'a gelip Lazca şarkı söyledim diye Lazlığımı mı kaybettim, Kürt mü oldum, bölücü mü oldum, ne oldum? Ben birleştirici olmaya çalışıyorum. Bu zihniyete yazıklar olsun. Küfürlü mesajlar vardı, bize yakışmaz. Bana küfür etmek vatanseverlik değildir. Dinleyenler elini vicdanına koysun. Yarından sonra umut dolu günlerimiz olacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir