Petrol
88.64
4.11%
Euro
18.2415
0.58%
Dolar
18.5462
0.24%
Altın
1.013
2.59%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
366.340
1.40%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Nuh Mete Yüksel'den Merve Kavakçı itirafı

  Nuh Mete Yüksel: Olay büyümesin diye Kavakçı'yı gözaltına almadım.
  • 16.03.2012 - 11:57
  Nuh Mete Yüksel'den Merve Kavakçı itirafı

  Nuh Mete Yüksel den Merve Kavakçı itirafı #1

  28 Şubat döneminde çok sayıda soruşturmayı yürüten ve Merve Kavakçı'nın evine gece yarısı baskın yapan savcı olarak bilinen Nuh Mete Yüksel dün emekli oldu. Yüksel, Merve Kavakçı olayı için; "Soruşturma savcısı olarak Kavakçı'nın evine gittim. Olay daha fazla büyümesin diye gözaltı olayından vazgeçtik"

  'DEMİR SAVCI' EMEKLİ OLDU

  Habertürk'ün haberine göre; DGM döneminde Türkiye'nin en çok konuşulan soruşturmalarına imza atan ve 'Demir Savcı' lakabıyla anılan Nuh Mete Yüksel 41 yıl süren mesleğine dün son noktayı koydu. Yüksel, Ankara Adliyesi'ndeki odasından eşyalarını toplayıp personelle vedalaşırken soruları yanıtladı.

  "KAVAKÇI'NIN EVİNE GİDİLMESİ YASAL BİR OLAYDI"

  "Meslek hayatımda yaptığım soruşturmalar ve verdiğim hiçbir kararımda pişmalık duyacağım bir şey yoktur. Bizler de insanız. Eksik veya yanlışlıklar yaptığım olmuştur" diyen Yüksel, kapatılan Fazilet Partisi'nde milletvekili seçilen Merve Kavakçı'nın evine yapılan baskını şöyle anlattı: "ABD'de Hamas'ın düzenlediği toplantılarda konuşması üzerine yürütülen bir soruşturmaydı. İfade çağrılarına icabet etmemiştir. Bu nedenle evine gözaltına almaya giden Terörle Mücadele polislerine sorun çıkarılmış. Emniyetten beni aradılar ve içeriye alınmadıklarını söylediler. Ben de soruşturma savcısı olarak evine gittim. Baktım Kavakçı'nın evden çıkarılmasına izin vermiyorlar. Hem evdeki çocuklar üzülmesin, hem de olay daha fazla büyümesin diye gözaltı olayında vazgeçtik ve oradan ayrıldık. Kavakçı'nın evine gidilmesi yasal bir olaydı. Bundan pişman olmam için bir sebep göremiyorum."

  "BANA KİMSE TELKİNDE BULUNMADI"

  Yüksel, DGM'ler döneminde sık sık gündeme gelen askerlerin mahkemeler ve savcılar üzerindeki etkiyle ilgili soruya ise: "Bana mesleğim boyunca TSK dahil hiçbir güç telkinde bulunmadı bulunamaz da.." diye konuştu.

  "TADINI ÇIKARACAĞIM"

  İki çocuk babası olan Yüksel, emeklilik günlerine ilişkin: "Emekliliğin keyfini yaşamak istiyorum. Allah ömür verirse en çok torunlarımla vakit geçireceğim için mutluyum" dedi.


  Görüş Bildir