Euro
14.5377
0.48%
Dolar
12.8685
0.41%
Altın
738.09
0.42%
Borsa
1.809
1.82%
Bitcoin
736.250
1.38%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Numan Kurtulmuş: Fitch derecelerimizi yükseltti

  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bir televizyon kanalının canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
  • 17.09.2014 - 09:12
  Numan Kurtulmuş: Fitch derecelerimizi yükseltti

  Numan Kurtulmuş: Fitch derecelerimizi yükseltti #1

  Canlı yayında bir televizyon kanalında kredi derecelendirme kuruluşları hakkında konuşan Kurtulmuş, "Diyelim ki Fitch efendi, şöyle bir şey söyledi. Yarın bizim fabrikalarımız mı kapanacak? Ya da bizim ihracatımız mı duracak? Tam tersi bizim derecelerimizi yükseltti" ifadesinde bulundu.

  Numan Kurtulmuş şöyle konuştu;

  GÜZEL DERECELENDİRME YAPMAZLARSA ÜZÜLMEYİZ

  Kredi derecelendirme kuruluşları hakkında değerlendirmelerde bulunan Numan Kurtulmuş, bir algı yönetimi olduğunu savunarak "Diyelim ki Fitch efendi, şöyle bir şey söyledi. Yarın bizim fabrikalarımız mı kapanacak? Ya da bizim ihracatımız mı duracak? Tam tersi bizim derecelerimizi yükseltti, bizim konteynerlarımız artacak, ihracatımız mı artacak? Yüksek teknolojiye yatırdığımız pay mı artacak? Aslolan realitenin iyi yürütülmesidir. Türk ekonomisi realitesini iyi yürütmeye gayret ediyor. Güzel derecelendirirlerse eyvallah. Yapmazlarsa da bundan üzülmeyiz" diye konuştu.

  TÜRKİYE YOLUNA DEVAM EDİYOR

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İlişkiyi kesmesini söylerim" ifadesi hatırlatılan Numan Kurtulmuş, Erdoğan'ın kredi derecelendirme kuruluşları için bu tepkisi hakkında "Siz ne söylerseniz söyleyin, biz Türkiye olarak yolumuza devam ediyoruz. Fitch veya Standard and Poors, bizim büyümemizi istedi diye biz büyümek isteyen bir ülke değiliz ki. Biz zaten büyümeye devam ediyoruz. Biz zaten ekonomik olarak gelişmeye devam ediyoruz. Hatta dünyanın birçok ekonomisi ile korakor mücadele edebilecek şekilde Türkiye yoluna devam ediyor.

  TÜRKİYE'YE ESAS ZARAR VERECEK ŞEY BUDUR

  Ekonominin nerelerinde eksiklikler, hatalar olduğunu da biliyoruz. Bunları dışarıdan birisinin söylemesine gerek yok" ifadelerini kullandı. Numan Kurtulmuş, ayrıca Türkiye'ye esas zarar verecek şeyin içerideki algı olduğunu belirterek "İçeride böyle bir algı olursa, kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin aleyhine bir tavır takındı. Bizdeki bazı ekonomistler, bazı köşe yazarları, onlar da karalar bağlar, eyvah tonunda konuşmaya başlarsa Türkiye'ye esas zarar verecek şey budur" dedi.

  GÖRÜŞME TALEPLERİNİN HEPSİ BU ÜLKELERDEN GELDİ

  Avustralya'daki G20 hazırlık toplantısı ile ilgili konuşan ve Türkiye ekonomisinin oradan görünümü hakkında değerlendirmede bulunan Numan Kurtulmuş, NTV canlı yayınında "G20'nin biliyorsunuz önümüzdeki sene dönem başkanı Türkiye. Bu dahi Türkiye'nin gelmiş olduğu yolun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Oradaki toplantılarda ben şundan çok memnun oldum. 10'a yakın ülkeyle görüşmeler yapıldı. Dünya Bankası, Avrupa Birliği gibi küresel güçlerin temsilcileriyle görüşme imkanları oldu. Görüşme taleplerinin hepsi bu ülkelerden geldi.

  ARTIK TÜRKİYE BİRİNCİ LİGDE BİR ÜLKE

  Türkiye'nin son 12 yıldır ortaya koymuş olduğu ekonomik performans, bütün ikili görüşmelerimizde dile getirildi. Açılış ve kapanış konuşmalarını biz yaptık. Artık Türkiye, muhatapları tarafından dünyanın birinci liginde olan bir ülke olarak görülüyor" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir