Petrol
103.76
0.96%
Euro
17.5875
0.69%
Dolar
17.2458
1.60%
Altın
976.32
1.40%
Borsa
2385
0.00%
Bitcoin
346.842
3.35%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Numan Kurtulmuş'tan gündeme ilişkin açıklamalar

  Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Türkiye'de bir anayasa yapma zorunluluğu vardır." dedi.
  • AA
  • 29.02.2016 - 20:07
  Numan Kurtulmuş'tan gündeme ilişkin açıklamalar

  Numan Kurtulmuş tan gündeme ilişkin açıklamalar #1

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Çankaya Köşkü'nde gazetecilere açıklama yaptı.

  "TÜRKİYE'NİN ANAYASA İHTİYACI VARDIR"

  Kurtulmuş'un açıklamasından satır başları;

  "Türkiye'de bir anayasa yapma zorunluluğu vardır. Sivil, demokratik, katılımcı yeni bir anayasa ihtiyacı vardır. 1980 darbesinden sonra, 82 Anayasası'nın kabul edildiği günün ertesinde hemen bu tartışmalar başlamıştır. Sanki Türkiye yeni bir anayasa tartışmasını yeni yapıyor, ilk sefer karşılaşıyormuş gibi bir anlayışın içerisinde olmamak lazım. Eğer bu parlamento yeni bir anayasa yapmazsa, hangi yasayı çıkartırsa çıkartsın, hangi yasama faaliyetinin içerisinde olursa olsun aslında siyaseten hiçbir şey yapmamış olacaktır.

  Türkiye'nin birinci önceliği, birinci ihtiyacı, toplumsal ihtiyacı, mutabakatlarından birisi de yeni bir anayasa yapılmasıdır. Şimdiye kadar bütün anayasalarımız askerlerin zoruyla, paletlerin şakırtıları arasında yapılmıştır. Artık yeter. Türkiye sivil, demokratik, parlamento iradesiyle yaptığı bir anayasayı inşallah önümüzdeki dönemde yapar ümidi içerisindeyiz.

  "ÇOK AÇIK SÖYLEYEYİM"

  Çok açık söyleyeyim. Bu anayasa yapım sürecinde şu veya bu gerekçeyle kim kaçarsa, millet kaçanı 'anayasa kaçkını' olarak tanımlar. Dolayısıyla samimi olarak bütün partilerin yeni anayasa yapım sürecine samimiyetle katılmasını istirham ediyoruz, temenni ediyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir